FeaturedKIBRIS

“Hepimiz sıraya girip ‘ciğerlerimiz yandı’ diyeceğiz”


CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yangın mevsimine girildiğine dikkat çekerek, Orman Mühendisleri Odası’nın ve KEMA’nın önerilerini paylaştı.

Erhürman’nın paylaşımı şu şekilde:

”Hızla akan haberlerin arasında kaynayıp gidecek biliyorum! Sonra hiç istemediğimiz şeyler yaşanırsa, hepimiz sıraya girip “ciğerlerimiz yandı” diyeceğiz, onu da biliyorum!

Kim okur, kim önemser bilmiyorum! Ama “yangın mevsimi”ne girerken Orman Mühendisleri Odamızın ve KEMA’nın önerilerini aktarıyorum. Burada dursun!!!

“Orman Dairesi’nin personel kadrosu süratle gözden geçirilerek gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır. Münhal kadrolar ivedilikle doldurulmalıdır.

Orman yangınlarında yangın çalışmalarını yürütecek kişi Orman Dairesi’nin yangın mahallindeki en kıdemli personelin olması gerekmektedir. Yangın söndürme çalışmalarına katılan tüm kurum ve kuruluşların Orman Dairesi’nin bu yetkilisiyle koordinasyonu sağlayarak çalışma yürütmesi gerekmektedir.

Ateşli piknik yapılmasının yasaklanması, riskli orman bölgelerine giden yolların trafiğe kapatılması gerekmektedir.

Yangın mevsiminden önce ilçelerde harekat merkezleri oluşturulmalıdır.

Orman yangın şeritleri ve yolları yangın mevsiminden önce temiz ve trafiğe açık bulundurulmalıdır.

İlk müdahale ekiplerinin oluşturulması aşamasında Orman Dairesi’ne işçi seçme fırsatı verilmeli siyasiler bundan elini çekmelidir.

En güzel ormanların yer aldığı Alevkaya bölgesinin hemen güneyinde bulunan atış sahasından yapılan atışlar sonucu devamlı surette yangınlar oluşmakta ve bu yangınların söndürülmesi çok tehlikeli olmaktadır. Bu atış alanının başka bir bölgeye kaldırılması zorunluluk arz etmektedir.”Benzer Haberler

Gönyeli Alayköy’de Dünya Çocuk Günü Şenliği

Voice Kıbrıs Haber

2024 yılında 7 bin 312 sürücü cep telefonu kullandığı için rapor edildi

Voice Kıbrıs Haber

Kendisine emanet edilen bilgisayarı çalan şahıs tutuklandı

Voice Kıbrıs Haber

Beyarmudu’nda bir evin garajında bulunan araç yandı

Voice Kıbrıs Haber

Kafeye ait eşyaları kasten hasara uğratan şahıs suçüstü tutuklandı

Voice Kıbrıs Haber

KKTC’de turist olarak bulunan şahıs 2 haftadır kayıp!

Voice Kıbrıs Haber