Yapay zeka kontrollü bir ABD askeri drone'u, simülasyon testinde kendi operatörünü 'öldürdü' - Voice Kıbrıs Haber
DÜNYAFeaturedTeknoloji

Yapay zeka kontrollü bir ABD askeri drone’u, simülasyon testinde kendi operatörünü ‘öldürdü’

Yapay zeka kontrollü bir ABD askeri drone’u, simülasyon testinde kendi operatörünü ‘öldürdü’. Test, simülasyon olduğu için gerçek hayatta kimse fiziken zarar görmedi.

Amerikan ordusu tarafından düzenlenen bir sanal testte, yapay zeka ile kontrol edilen bir insansız hava aracı, misyonunu tamamlama sürecine dışarıdan müdahaleyi önlemek için kendi operatörünü “öldürmeye” karar verdi.

Test, simülasyon olduğu için gerçek hayatta kimse fiziken zarar görmedi ya da hayatını kaybetmedi.

Ancak deneme, olası bir gerçek zamanlı kullanımda neler olabileceğine dair fikir verdi.

Simülasyonda karadan havaya füze (SAM) alanlarını yok etme denemesi yapılıyordu.

ABD Hava Kuvvetleri’nden yapay zeka test ve operasyon şefi Albay Tucker Hamilton, Londra’da düzenlenen Geleceğin Savaş, Hava ve Uzay Yetenekleri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, yapay zekanın, “hedefe ulaşmak için beklenmedik stratejiler” kullandığını söyledi.

Albay Hamilton, yapay zeka destekli insansız hava aracına “düşmanın hava savunma sistemlerini imha etmesi” talimatı verildiğini ama en nihayetinde bu emre müdahale eden herkese saldırdığını aktardı.

“Sistem, tehdidi tespit etti, insan operatörü ise arada bir tehdidi yok etmemesini telkin etti. Ancak tehdidi öldürerek puan kazandığını fark etmeye başladı.” diyen Hamilton, “Peki ne yaptı? Operatörü öldürdü. Operatörü öldürdü, çünkü operatörü onun amacına ulaşmasını engelliyordu” diye konuştu.

Hamilton konuşmasının devamında, “‘(Sistemi) operatörü öldürme, bu iyi değil, bunu yaparsan puan kaybedersin’ diye eğittik. Peki bu sefer ne yapmaya başladı? Hedefi öldürmesini engellemek için operatörün drone ile iletişim kurmak amacıyla kullandığı iletişim kulesini yok etmeye başladı.” ifadelerini kullandı.Benzer Haberler

Başa dön tuşu