Liderlerin “ilk çarpışma testi” - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Liderlerin “ilk çarpışma testi”

BM Genel Sekreteri’nin Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs iyi niyet misyonu hakkında bilgi vereceği yeni raporunda –öncekilerde olduğu gibi- yer alacak lider görüşlerinin, bu kez Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ve Kıbrıslı Türk lider Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs sorunundaki tezlerinin ilk “çarpışma testi olacağı” öne sürüldü.

Fileleftheros “Liderlerin İlk Çarpışma Testi” başlıklı haberinde Tatar’ın ve Hristodulidis’in, bu kez “ilk çarpışma testi olacağını” savunduğu görüşlerini kısa süre içerisinde BM’ye göndermesinin beklendiğini yazdı.

Habere göre Rum Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos Perşembe gecesi katıldığı İtalyan büyükelçiliği resepsiyonunda “Kıbrıs sorununun iki bölgeli iki toplumlu, Güvenlik Konseyi kararları uyarınca siyasi eşitliğe sahip federasyon zemininde çözümünün Rum tarafının önceliği olduğunu ve AB’nin, oynayacak önemli rolü bulunduğunu” savundu.

Resepsiyonda yaptığı konuşmada İtalya’nın, Kıbrıs sorununa federasyon çözümü bulunmasına verdiği sürekli desteğe teşekkür eden Kombos Güney Kıbrıs ile İtalya’nın tarih ve kültürleri aracılığıyla birbiriyle bağlantılı, coğrafik yakınlık içerisinde ve ortak değerlere sahip olduğunu söyledi.Benzer Haberler

Başa dön tuşu