Kanserli hücreleri GPS yöntemi ile bulmak mümkün olacak - Voice Kıbrıs Haber
Sağlık

Kanserli hücreleri GPS yöntemi ile bulmak mümkün olacak

Tümörlü dokuların yerini 'vücut içi GPS' implantlar tespit edecek

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) bilim insanları ‘vücut içi GPS’ teknolojisi geliştirerek insan bedenindeki bir noktayı 1,4 cm’lik hata payı ile tespit etmeyi başardı.

Her ne kadar klinik olarak kullanılabilmeye başlanması için hata payının milimetrelere inmesi gerekiyorsa da yakında bu teknoloji sayesinde örneğin bir tümörün yeri oldukça keskin bir şekilde belirlenebilecek ve kanserli hücrelere uygulanacak olan terapiler sağlıklı dokulara zarar vermeden ifa edilebilecek.

Otomobillerde veya telefonlarda kullanılan uydu GPS sistemi mantığı ile çalışan teknolojide herhangi bir kabloya, narkoza veya ameliyata gerek duyulmuyor.

‘ReMix’ adı verilen sistemde ağız yoluyla yutacağınız bir implant vücudunuz içerisinde yol alırken santim santim takip edilebiliyor. Bir tümöre hedeflenen navigasyon sistemi ile hedefine ulaştığında doktorlara uygulamaları gereken terapi için çok daha belirgin bir yer gösteriyor.

Bu sindirilebilir implantlar aslında küçük işaretleyiciler ve yalnızca radyo sinyallerini yansıtıcı görev görüyorlar. Bu nedenle herhangi bir güç ünitesine ihtiyaç duymuyorlar.

Bugüne kadar bu tekniğin uygulanamamasındaki neden insan cildinin sinyalleri son derece iyi şekilde yansıtıyor olmasıydı. Bu nedenle en güçlü sinyaller dahi vücudun içerisinde ulaşamadan geri dönüyor. Ciltten yansıyan sinyaller vücudun içerisinde tespit edilmeye çalışılan sinyallerden 100 milyon kat daha güçlü oluyor.

ReMix sisteminin farkı bu güçlü sinyaller ile işaretleyici implantın sinyallerini ayırt edebilmesi ve hangi sinyallerin implanttan geldiğini net şekilde gösterebilmesi oldu.

1,4 cm’lik hata payını GPS kullanımı ile orantılarsak bu; dünya haritası üzerinde bir binadan ziyade şimdilik sadece binanın içinde olduğu şehri bulabilmenize benziyor. Bilim insanları şimdi hata payını azaltmak için çalışıyor.

(euronews)Benzer Haberler

Başa dön tuşu