Kültür Sanat

 “Gufi / Hayukus” Işık Kitabevi Yayınları’nın 110. kitabı olarak yayınlandı


“Gufi / Hayukus” Işık Kitabevi Yayınları’nın 110. kitabı olarak Yayınlandı

Issız bir ovada, rastgele bulunan bir defter.  Kapağında Gufi / Hayukus, iç kapağında “Gıbrıslı Gufi’den  Ha(u)yukular”  yazan defterin içinde Kıbrıs ağzıyla yazılmış 41 Haiku…

Defteri bulan Tamer Öncül, Gufi’nin kim olduğunu araştırmış; kesin bir sonuca ulaşamadı. Şiirleri ise günümüz Türkçesi’ne çevirdi. Öncül, “Defterin Hikayesi” başlıklı “Sunuş” yazısının sonuna şunları yazdı:

“Gufi’nin yazısı kötü (masa olarak; bir taşı, ağacı ya da dizini kullanmış besbelli). Kullandığı dil, kökeni gibi çok eski olmasa da, yeni kuşaklar için “çeviriyi” dayatıyor. Burada yaptığım klasik anlamda bir çeviriden çok; sözcüklerin (lafların) günümüzdeki karşılıklarını yazarak güncellemek diye tanımlanabilir.

Şiirlerin altına eklediğim açıklamalar Gufi’nin anlatmak istediklerini; ya da “derin bilgisini” yansıtmayabilir. Belki bilerek ya da salt hayal gücüyle yazmıştır o dizeleri. Kestirmek zor ama bende o çağrışımları yarattı.

O açıklamaları yapmam doğru muydu?.. Gufi, bir deli mi bir dahi miydi?.. Okumuş bir aydın mı; güngörmüş bir derviş miydi?

Bu soruların doğru yanıtlarını inanın ben de veremiyorum. En iyisi şiirlerini okuyup siz karar verin buna.”

(TAK)


Benzer Haberler

“Fotoğrafla yaşam” karma fotoğraf sergisi çarşamba günü açılıyor

TAK

Brad Pitt’in Formula 1 filminin vizyon tarihi açıklandı

NTV

Müzik tarihinin en büyük satışı!

NTV

Ünlü şarkıcı Filistin’e destek için sahneye çıktı

NTV

46. Güzelyurt Portakal Festivali başlıyor

TAK

Mekân Anlatımı Metin Yarışması için başvuru kabul edilmeye başlandı

TAK