Deprem bölgesindeki Adıyaman ve Şanlıurfa'da sel felaketi - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedTürkiye

Deprem bölgesindeki Adıyaman ve Şanlıurfa’da sel felaketiDepremin yıkıma yol açtığı Adıyaman ve Şanlıurfa’da bu kez de sel hayatı olumsuz etkiledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, selin etkilediği Adıyaman ve Şanlıurfa’da 5 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Adıyaman’da bir konteynırın sel sularına kapılması sonucu bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişi ise kayboldu. Şanlıurfa’da ise 4 kişi hayatını kaybetti, 2 itfaiyeci ise kayboldu.

Dün geceden beri deprem bölgesinde etkili olan aşırı yağışlar, özellikle Adıyaman ve Şanlıurfa’da hayatı olumsuz etkiledi.

Adıyaman’da 1 kişi hayatını kaybetti

Adıyaman Valisi Numan Hatipoğlu, Tut ilçesinde bir konteynırın sel sularına kapılması sonucu bir kişinin öldüğünü söyledi. Vatandaşın kendi imkanlarıyla bahçesine kurduğu konteynırın sulara kapıldığını ifade eden Hatipoğlu, 4 kişinin de kaybolduğunu belirtti.

Yağışların etkili olduğu yerlerden biri de Şanlıurfa. Valiliğin paylaştığı bilgilere göre, Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisi boşaltıldı. Sağanak yağıştan etkilenen servisteki hastalar başka hastanelere sevk edilirken, kentteki okullar bir gün tatil edildi.

Kentin çok sayıdaki cadde ve sokağı sular altında kalırken, sosyal medyaya yansıyan görüntülerde bazı vatandaşların köprülerde mahsur kaldığı görüldü. Kent merkezinden geçen derelerin taşması sonucu ana yollar suyla kaplanırken, birçok yol trafiğe kapandı.

Bu arada depremzedelerin barındığı Haliliye ilçesindeki Ahmet Yesevi Mahallesinde kurulan çadırlar da su altında kaldı. Çadırları terk eden depremzedeler civardaki evlere sığındı.

Şanlıurfa Valiliği vatandaşlara evlerinden çıkmamaları ve güvenli alanlardan ayrılmamaları uyarısı yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, dere yataklarına yakın binaların zemin ve bodrum katlarındaki evlerin boşaltması çağrısı yapılarak, “Dere yataklarına sınırı bulunan Akabe, Direkli, Devteyşti, Sancaktepe, Akpıyar bölgeleri başta olmak üzere zemin ve bodrum katlardaki konutları acilen boşaltmanız ve güvenli alanlardan ayrılmamanız önemlidir” denildi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu