AKPM toplantısında barış, istikrar ve Kıbrıs sorunu konuşuldu - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

AKPM toplantısında barış, istikrar ve Kıbrıs sorunu konuşuldu

Avrupa Parlamentosu’ndaki Rum Milletvekilleri Nikos Tornaridis, Hristiana Erotokritu ve Kostis Evstathiu’nun, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) toplantısında konuşma yaptıkları bildirildi.
Fileleftheros gazetesi, üç milletvekilinin AKPM’de yaptığı konuşmanın odağında Doğu Akdeniz’de barış ve istikrar ile Kıbrıs sorununun bulunduğunu yazdı.
Gazete, Tornaridis’in konuşmasında bölgedeki çalkantılara rağmen bölgesel iş birliği için perspektif bulunduğunu kaydederek, Kıbrıs’ın da üç kıta arasında kavşak noktasında bulunduğuna ve bölgesel iş birliği için uluslararası hukuka saygı ile iyi komşuluk ilişkilerine bağlı olmak gerektiğine dikkat çektiğini belirtti.
Habere göre Erotokritu ise, Avrupa Konseyi’nin destekleyici rol oynaması gerektiğine vurgu yaparak, hedefin demokratik kurum ve kuvvetlerin güçlendirilmesi ile modernleştirilmesi olması gerektiğinin altını çizdi.
Erotokritu, bölgesel iş birliği ile enerji alanındaki iş birliğinin ileri götürülmesine atıfta bulunarak, ikili ve üçlü iş birliği mekanizmalarının bölge ülkeleri için önemli faydalar oluşturduğuna dikkat çekti.
Evstathiu ise konuşmasında, enerji alanındaki işbirliği mekanizmalarının herhangi bir ülkeyi abluka altına almayı amaçlamadığını ve bu mekanizmaların bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine karşılıklı saygı çerçevesinde geliştirildiğini söyledi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu