FeaturedTürkiye

Türkiye’de üniversitede okuyacak uluslararası öğrenciler KKTC dahil 52 ülkede TR-YÖS’e girebilecek

Türkiye Yükseköğretim Kurulu (YÖK), devlet üniversitelerinin artık uluslararası öğrenci kabulünde kendilerinin sınav düzenlemeyeceğini, Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı’nın (TR-YÖS) sonucunu veya IB, Abitur, GCE AL gibi lise not ortalamalarını kullanabileceklerini bildirdi. TR-YÖS sınavının gerçekleştirileceği ülke sayısı da 25’ten 52’ye yükseltildi.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen uluslararası adayların girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri 2024 TR-YÖS/1, bu yıl 18 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. 2024-TR YÖS/1’e başvurular 1-18 Mart’ta ÖSYM’nin internet sitesinden yapılacak.

Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere 6 dilde gerçekleştirilecek sınav 52 ülkede ve 78 merkezde yapılacak.

Devlet üniversiteleri artık uluslararası öğrenci kabulünde kendileri sınav düzenlemeyecek, TR-YÖS sonucunu veya Yükseköğretim Kurulunca geçerliliği kabul edilen IB, Abitur, GCE AL gibi lise not ortalamalarını kullanabilecek.

Vakıf yükseköğretim kurumları da TR-YÖS sonuçları ile öğrenci kabul edebilecek. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) de kendi öğrenci kabulünde TR-YÖS’ü kullanacak.

Türkiye’nin yanı sıra 2024 TR-YÖS/1 sınavının gerçekleştirileceği ülkeler şöyle:

KKTC, Almanya, ABD, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Cibuti, Çad, Endonezya, Etiyopya, Fas, Fransa, Gabon, Gana, Gine, Hindistan, Hollanda, Irak, Kamerun, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Kuzey Makedonya, Libya, Malezya, Mali, Mısır, Moğolistan, Moldova, Moritanya, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Senegal, Somali, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tunus, Uganda, Ürdün, Yunanistan.

Yükseköğretim Kurulu, TR-YÖS’ü, yabancı uyruklu adayların Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına başvurularında kolaylık sağlamak amacıyla başlatmış, ilk uygulama geçen yıl gerçekleştirilmiş ve yıl içinde iki kez TR-YÖS sınavı düzenlenmişti.


Benzer Haberler

A total of 8,500 tests were carried out, there were 25 positive cases

Voice Kıbrıs Haber

Meteoroloji Dairesi’nden uyarı!!

“Dünden itibaren 200’ün üzerinde insanımız Paylaşım Bakkalı’nı aradı”

Voice Kıbrıs Haber

İşte vakaların ilçelere ve bölgelere göre dağılımı

Voice Kıbrıs Haber

Nokia 3310’un çıkış tarihi belli oldu

Sokakta çıkan çatışmada Anne kucağındaki bebek öldü, 7 kişi yaralı

Voice Kıbrıs Haber