Şan "Saklayacağımız bir şey yok" - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Şan “Saklayacağımız bir şey yok”Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda milletvekillerinin güncel konuşma istemlerine yer veriliyor.

Sayıştay Komitesi’nin, “Karayolları Dairesi’nin 1 Ocak 2006-3 Mayıs 2013 Dönemine İlişkin Bitüm Stoku hakkındaki Sayıştay Denetim Raporu”na ilişkin raporunu, komite başkanı CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay okudu. Milletvekillerinin bilgisine getirilen raporla ilgili söz alan olmadı.

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

-Barçın

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Devrim Barçın, “UBP’nin Adaletsiz Vergi Politikası İle Fakirleşen Halkımız” konulu güncel konuşma yaptı.

Ekonominin her geçen gün kötüye gittiğini, halkın fakirleştiğini, alım gücünün düştüğünü ifade eden Barçın, Maliye’ye yazılı sorular sorduğunu ancak bir kısmının cevaplanmadığını savundu, bu sorularının cevaplarının Maliye’de olmamasının üzüntü verici olduğunu kaydetti.

Vergiye beyan edilen gelirlerin vergisinin ne kadarının ödendiğini, ödenmediyse kaçı ile ilgili yasal işlem başlatıldığını sorduğunu ifade eden Barçın, kayıt dışı ekonominin yarattığı sıkıntılara işaret etti, bu yanlış uygulamaların halkın sırtına yüklendiğini söyledi.

Barçın, UBP’nin çok kazanandan değil, halkın, çalışanların sırtından vergi aldığını, kayıt dışılığa sebep olduğunu savunarak, kurumlar vergisinin yüzde 50’sini de sadece bankaların ödediğini, şirketlerin kurumların ödemediğini, denetimsizlik olduğunu, bu şekilde bir sistemin yürütülemeyeceğini kaydetti. Vergi uygulaması, vergi yasaları ve denetimsizliği eleştiren Barçın, yasaların güncellenmesi, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması gerektiğini kaydetti. Barçın, Türkiye’de vergi kalemi güncellemelerinin zamanında yapıldığını ifade etti.

-Şan

Maliye Bakanı Alişan Şan da, Barçın’ın kayıt dışı gelirlere dikkat çekmek için yaptığı konuşmaya teşekkür etti, her öneriye kapısının açık olduğunu kaydetti. Şan, her soruya cevap verdiklerini, sağlıklı bilgi paylaşmaya çalıştıklarını, ancak bir şeyin saklandığının söylenmesine kırıldıklarını, saklayacakları bir şeyin olmadığını söyledi.

Şan, kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye önem verdiklerini ifade ederek, bu konuda ciddi çalışmalar olduğunu, ayrıca ikinci iş konusuna da ayrı önem verdiklerini, bu konu ve vergi kalemlerinin düzeltilmesi konusunda yasa çalışmaları olduğunu, halkı mağdur etmeyeceklerini kaydetti.

-Uluçay

Daha sonra kürsüye gelen Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, “Çarşı, Ekonomi ve Siyaset” konulu güncel konuşma yaptı. Uluçay, ekonomideki sıkıntılara işaret ederek, ekonominin içinde bulunan durumun, bütçede öngörülen katkının henüz belli olmamasından ötürü belirsiz olduğunu söyledi.

Uluçay, halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılara işaret ederek, 2023 yılının bütçe planlamasının önemine vurgu yaptı, enflasyonun önüne geçilemediğini ifade etti ve değerlendirmelerde bulundu, yapılması gerekenleri saydı. Uluçay, hayvancı, esnaf, tarım alanında faaliyet gösterenlerin sıkıntıları yanında elektrik maliyetlerine işaret ederek, geleceği planlarken, ülke kaynaklarını da en iyi şekilde kullanmaları gerektiğini kaydetti. Uluçay, elektrikte yaşanan sorunlar ile bu konuda yapılan protokolü de değerlendirerek, önemli olanın hane halkının düşük maliyetli enerjiye ulaşması olduğunu belirtti.

Demokrasi kurallarından uzaklaşmadan bir seçim yarışı yapacaklarını da ifade eden Uluçay, bu süreçte söylemlere dikkat edilmesini istedi, yerel yönetimlere aday olan kişilerle seçilmeleri halinde çalışacaklarının unutulmaması gerektiğine değindi.

Maliye Bakanı Şan da, kamu maliyesini rahatlatmak için yaptıkları çalışmaları anlatarak, borçlanma şekillerini değiştirerek, daha uygun faizlerle kamuyu rahatlatacaklarını, halka da bunun yansımaları olacağına inanç belirtti.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu