FeaturedKIBRIS

Koruçam ve Dipkarpaz’a yerleşme planı gözden geçiriliyor

Kıbrıslı Rumların ve Maronitlerin Dipkarpaz ve Koruçam köylerine yeniden yerleşme programı ve yeni evli çiftlere bu yönde verilen teşviklerin gözden geçirilmesi sürecine girildiği duyuruldu.

Haravgi gazetesi, programın ve teşviklerin yeniden incelenmesinin ardından, tasarının Bakanlar Kurulu ile Meclis Göçmenler Komitesi’ne sunulacağını ve 5 Mart’ta, Sosyal Yardım Müsteşarı Marilena Evangelu’nun da katılacağı komite toplantısında tartışılacağını yazdı.

Gazete, komitenin son toplantısında, programın gözden geçirilmesi gerektiğinin ifade edildiğini ve konuyla ilgili öneriler sunulduğunu kaydederek, daha fazla teşvik verilmesi ve prosedürlerin kolaylaştırılmasına yönelik düzenlemeler yapılacağını belirtti.

Haberde, Meclis Göçmenler Komitesi Başkanı Hristos Hristofidis’in, söz konusu planın büyük bir toplumsal ve siyasi öneme sahip olduğunu söylediği ifade edildi.

Gazete, kuzeye yeniden yerleşme konusundaki çabaların, Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinden önce başlatıldığını ve bunu isteyen Rum ve Maronitlere ödenek verilmesi, o bölgedeki tek geçim kaynağının çiftçilik olması nedeniyle bu bölgeye yerleşecek olanların Tarımsal Kalkınma Programı’na dahil edilmesi, lokanta ve kafeterya işletmeciliği için teşvik verilmesi ve yeni okullar açılması gibi planlar yapıldığını anımsattı.


Benzer Haberler

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Rum üyesinden kayıplar konusunda açıklama

Voice Kıbrıs Haber

Kuzey Kıbrıs özgür ülkeler arasında…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerle kutlanacak

Voice Kıbrıs Haber

Bu dava Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk!

“Kıbrıs Türk halkı olarak darmadağınlık içinde savrulma lüksümüz yoktur”

Voice Kıbrıs Haber

“Kıbrıslı Türklere yapılan ayırımcılığın en açık örneğidir”

Voice Kıbrıs Haber