İlk Kıbrıslı Türk Hellim üreticisi PDO sertifikası aldı - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

İlk Kıbrıslı Türk Hellim üreticisi PDO sertifikası aldıİlk Kıbrıslı Türk ‘Χαλλουμι’ (Halloumi)/’Hellim’ üreticisi AB kalite programı kapsamında Menşe İsmi Korumalı Ürün (PDO) Sertifikası almaya hak kazandı.

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği tarafından konuyla ilgili açıklama yapıldı.

‘Χαλλουμι’ (Halloumi)/’Hellim’ isminin PDO olarak tescil edilmesinin ardından, yalnızca Kıbrıs adasında ürünle ilgili spesifikasyonda belirtilen gerekliliklere uygun olarak üretilen Halloumi/Hellim Avrupa Birliği’nde ‘Χαλλουμι’ (Halloumi)/’Hellim’ olarak pazarlanabiliyor. Bu tescil, Yeşil Hattın her iki tarafındaki üreticilere ürünleri için PDO sertifikası başvurusunda bulunma imkanı sağlıyor.

İLK DENETİM ŞUBAT AYINDA YAPILDI

Ada genelinde ilgili resmi denetlemeleri gerçekleştirmek üzere yetkilendirilmiş uluslararası akredite bir kuruluş olan Bureau Veritas, Kıbrıs Türk toplumundaki ilk denetimi bu yılın Şubat ayında gerçekleştirdi.

Denetimin ardından Kıbrıs Türk toplumundan ilk üreticinin ‘Χαλλουμι’ (Halloumi)/’Hellim’ PDO ürün spesifikasyonunda belirtilen gerekliliklere uygun olduğu yönünde değerlendirmede bulunuldu.

Bureau Veritas’ın PDO denetim ve belgelendirme sistemi, ‘Χαλλουμι’ (Halloumi)/’Hellim’i PDO olarak tescil eden Komisyon Tüzüğü’nün uygulamaya konulmasından bu yana yürürlükte bulunuyor. Bu sistem kapsamında, Güney Kıbrıs’ta bulunan bazı Hellim üreticileri PDO sertifikası aldı.

AB HAYVAN VE HALK SAĞLIĞI TEDBİRLERİNİN UYGULANMASI BEKLENİYOR

Açıklamada , Kıbrıs Türk toplumunun Yeşil Hat üzerinden PDO ürünlerinin ticaretini yaparak, AB kalite programından tam olarak faydalanabilmesi için yerine getirilmesi gereken AB hayvan ve halk sağlığı gerekliliklerine ilişkin tedbirlerin uygulanmasının beklendiği kaydedildi.

NAVA “HELLİM, MİNİ BİR YENİDEN BİRLEŞME LABORATUVARI”
Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Genel Müdürü Mario Nava yapmış olduğu açıklamada “’Χαλλουμι’ (Halloumi)/’Hellim’ Kıbrıs adasındaki her iki toplumun ortak mirasıdır. Bugün atılan bu önemli adım, AB’ye tam üyeliğin somut faydalarının Kıbrıs Türk toplumu için mevcut olduğunu göstermekte ve Kıbrıslı Türkleri AB standartlarına uyum sağlama yönünde ilerlemeye teşvik etmektedir. Bu bağlamda, ‘Χαλλουμι’ (Halloumi)/’Hellim’ PDO süreci mini bir yeniden birleşme laboratuvarıdır. Kıbrıs’taki her iki toplumla birlikte çalışmaya, aralarındaki güvenin yeniden inşasına katkıda bulunmaya ve adada kapsamlı çözüme giden yolu açmaya kararlıyız” diye belirtti.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu