FeaturedKültür Sanat

“İki toplumun yakınlaşması ve barış için atılan adımlara bir yenisi daha eklendi”


Tarih Eğitiminin Ötesinde isimli sözlü tarih çalışmasının ilk gösterimleri ara bölgedeki Goethe Enstitüsü’nde gerçekleşti.

Gösterim ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çok toplumlu bir ortamda hem Kıbrıs’tan hem de yabancı misyon tesmilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşen belgesel, 1975 ve 1995 arası doğan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların, milliyetçi propoganda ile bezeli eğitim sistemleri sayesinde maruz kaldıkları deneyimleri, travmaları, korkuları ve kendi eğitim sistemlerindeki milliyetçi öğelerle yüzleşmelerini konu almaktaydı.

Belgesel gösterimlerinin ardından söz alan izleyiciler kendi deneyimleri ve deneyimlerinin bilinçlerinde yarattığı etkilerle yüzleşerek diğer katılımcılarla paylaştılar. Deneyim paylaşımı ve karşılıklı empati kurabilmek, iki toplumun yakınlaşması ve barış için atılan adımlara bir yenisini daha ekledi.

Kıbrıs’ta 20. yüzyılın başından itibaren yükseltilen milliyetçilik ve Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların eğitim sistemlerinin tek bir çatı altında değil de ayrı ayrı cemaatler tarafından organize edilmesi ile beslenmiştir. Tarihte yaşanan çatışmaların, savaşların ve travmatik olayların, topluumsal yaşamdaki her şeyi etkilediği gibi eğitimi de derinden etkilediği açıkça görülüyor. Yaşanan kötü deneyimler ve milliyetçilik, eğitim sisteminin de yardımı ile kuşaklararası aktarılıyor. Böylesi aktarımlar için siyasi elitlerin tercih ettiği en güçlü araç ise eğitim sistemidir.

Bugün hala eğitim, aynı ideolojik zemin üzerinde bölünmüşlüğü pekiştirmek için kullanılmaktadır. Bunun karşısında insanın bireysel ve kolektif tarihindeki anların hatırlaması, hatırlatılması ve paylaşılması oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Özellikle bizimki gibi “hafıza sorunları” olan toplumlarda, hafızanın aktarılması, gelecekte izlenecek ve izlenmeyecek yöntemlerin belirlenmesi açısından elzemdir.

Kıbrıs’ta bir çözüm olmasını beklemeden, bölünmenin her iki tarafında da eğitim sisteminde aktarılan korkuların, travmaların ve hislerin anlamlandırılabilmesi ve barış diline döndürülmesi gereklilği Tarih Eğitiminin Ötesinde belgeselinin gösterimlerinde de açıkça görülmüştür.

Tarih Eğitiminin Ötesinde belgeselinin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde gösterimleri devam edecektir. Gösterimlerden ve çalışmalarımızdan haberdar olmak için aSi Production’un sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.”

Voice Kıbrıs Haber






Benzer Haberler

Denetimlerde bir iş yeri mühürlendi, bir iş yerine ihbar verildi

TAK

Küresel yazılım sorununun ardından küresel piyasalarda satış baskısı arttı

AA

Sinan Ateş cinayeti davasında istenen cezalar belli oldu

AA

Banka çalışanından milyonlarca liralık vurgun!

Kamalı Haber

Nöbetçi eczaneler (19 Temmuz 2024)

Voice Kıbrıs Haber

Bir RMMO komandosu daha sıcak çarpmasından yoğun bakımda

TAK