Ekonomi

Fitch Ratings 2023’te Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde daralma bekliyor


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Almanya, İngiltere ve İtalya dahil olmak üzere büyük Avrupa ekonomilerinde 2023 yılında reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla düşüşü beklendiğini bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, bu yıl küresel ölçekte zayıf ekonomik büyümenin ve yüksek enflasyonun finans sektörü dışındaki şirketleri olumsuz yönde etkileyen başlıca unsurlar arasında olduğu belirtildi.

Açıklamada, kredi derecelendirme şirketi tarafından Kuzey Amerika, Avrupa Orta Doğu ve Afrika (EMEA), Asya Pasifik ve Latin Amerika bölgelerinde değerlendirilen şirketlerin bu yıl itibarıyla yüzde 48’inin görünümünün kötüleştiği, geçen yıl bu oranın sadece yüzde 1 seviyesinde olduğu bilgisi verildi.

“Avrupa’da salgın sonrası toparlanma yavaşlıyor”

Avrupa’da bu yıl içerisinde ciddi ekonomik zorlukların öngörüldüğü belirtilen açıklamada, 2023 yılında Almanya, İngiltere ve İtalya’nın da dahil olduğu Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) daralması beklendiğine işaret edildi.

Fitch açıklamasında, “(Avrupa’da) Salgın sonrası toparlanma yavaşlıyor. Yüksek enflasyonla birlikte zayıflayan talebin, bir dizi sektörde kredi profillerini olumsuz etkilemesi bekleniyor.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, küresel ekonomide zayıf büyüme beklentisine rağmen geçen yıl alınan not kararları nedeniyle küresel bazda şirketler için olası not hareketlerinde bu yıl halen yeterli alan olduğu belirtildi.Benzer Haberler

Sterlin 41 TL’yi aştı!

Voice Kıbrıs Haber

Borsa günü düşüşle tamamladı

AA

Altın fiyatları üst üste üçüncü işlem gününde de geriledi

NTV

Brent petrolün varil fiyatı 81,69 dolar

Voice Kıbrıs Haber

Fed tutanakları, bazı yetkililerin gerekmesi halinde faiz oranlarını artırmaya açık olduğunu gösterdi

TAK

Sterlin ve Euro’da son rakamlar! (23 Mayıs 2024 döviz kurları)

Voice Kıbrıs Haber