DÜNYA

Antartika’da devasa çukur

Antarktika’da eriyen buzulların altında devasa bir çukur olduğu tespit edildi. Bilim insanları, çukurun beklenenden daha hızlı şekilde büyüdüğünü açıkladı.

10 km. uzunluğunda, 4 km. genişliğinde ve Empire State binası kadar yüksek… Bilim insanlarının Antarktika’da eriyen buzulların altında keşfettiği çukur bu büyüklüğe sahip.

NASA’ya bağlı JetPropulsion Laboratory (JPL) uzmanlarının Science Advances adlı bilim dergisinde yayımladığı makaleye göre, söz konusu buzulun son üç yıl içerisinde erimesi sonucu oluşan çukur 350 metre yüksekliğinde. NASA, bu keşfin “rahatsız edici” olduğunu açıklarken, buzulların erime sürecinin deniz seviyesine nasıl etki edeceğinin araştırılması gerektiğine dikkat çekti.

Araştırmacılar, deniz seviyesinin oldukça altında yer alan çukurun, buzulun son üç yılda deniz seviyesine maruz kalması ile erimesi sonucu oluştuğunu ifade etti. Erimeden önce 14 milyar ton dolayında buz içerdiği tahmin edilen buzul Antarktika’nın batısında Thwaites buzulu altında yer alıyor.

Florida büyüklüğündeki Thwaites buzulundaki erime deniz seviyesindeki yükselmenin yüzde 4’ünden sorumlu. NASA’nın açıklamasında buzulun tamamen erimesinin, deniz seviyesinde 65 cm.’lik bir yükselmeye neden olacağı vurgulandı.

(DW-TAK)

 


Benzer Haberler

Leyen “Anlaşma, yeni bir sayfa açıyor”

Voice Kıbrıs Haber

Hollanda’nın İstanbul’daki Başkonsolosluk Binasına Türk Bayrağı Asıldı

Vaka sayısı dünya genelinde 2,5 milyonu geçti

Voice Kıbrıs Haber

29 ayda 217 kez coronavirüs aşısı oldu: Klinikte araştırıldı

NTV

Moskova protestolarında gözaltı sayısı 600’e yükseldi

Voice Kıbrıs Haber

Geçen hafta Kovid-19 bağlı 60 kişi hayatını kaybetti

AA