DÜNYAFeatured

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Sahra Altı Afrika’dan 5 yer eklendi


Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirilen 45. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında, Sahra Altı Afrika’dan 5 yer UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

Buna göre, Etiyopya’nın güneyindeki 3 bin 500 metre yüksekliğindeki “Bale Dağları Milli Parkı” UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

Yaklaşık 30 bin yıl önce yaşam olduğu ortaya çıkan Bale Dağları, insanoğlunun yüksekte kurduğu en eski yaşam alanı olarak kabul edilmişti.

Yine Etiyopya’da Gedeao toplumu mensuplarına ait anıt kümeler ve tarım alanlarının bulunduğu “Gedeo Kültürel Peyzajı” da listeye girdi.

Listede, Orta Afrika’daki en kalabalık fil popülasyonlarından birine ev sahipliği yapan Kongo Cumhuriyeti’ndeki “Odzala-Kokoua Ulusal Parkı” da yer aldı.

Sahip olduğu zengin biyolojik çeşitliliğiyle ünlü, dünyada benzersiz kuş ve kertenkele türlerini barındıran Madagaskar’daki “Andrefana Kuru Ormanları” da listeye dahil edildi.

Togo’nun kuzeydoğusunda 2004’te listeye “Koutammakou Toprakları” olarak kaydedilen alanın Benin’e genişleyen kısmı da listeye alındı.

Koutammakou, animist inançlara sahip Batammariba toplumunun kerpiç ve çeşitli yerel malzemelerden yaptığı geleneksel evlerle biliniyor.

Öte yandan, Uganda’nın başkenti Kampala’daki “Buganda Kral Mezarlarının” da başarılı restorasyon çalışmaları neticesinde Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılmasına karar verildi.


Benzer Haberler

Sinan Ateş cinayeti davasında istenen cezalar belli oldu

AA

Banka çalışanından milyonlarca liralık vurgun!

Kamalı Haber

Nöbetçi eczaneler (19 Temmuz 2024)

Voice Kıbrıs Haber

Bir RMMO komandosu daha sıcak çarpmasından yoğun bakımda

TAK

Sıcak hava etkisini sürdürecek

Voice Kıbrıs Haber

Bu yol kanalizasyon çalışmaları nedeniyle trafiğe kapatılacak

Voice Kıbrıs Haber