FeaturedTürkiye

“Suyu geçirdiğimiz gibi denizin altından, KKTC’ye enerji aktarımını da sağlayacağız”


TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan çalışmalara ilişkin, “Suyu geçirdiğimiz gibi denizin altından çift hatlı enerji aktarımını sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

Yılmaz, Habertürk ve BloombergHT ortak canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan çalışmalara ilişkin de bilgi veren Yılmaz, Kıbrıs işlerinden sorumlu olduğunu hatırlattı.

“Ercan Havalimanı’nı açtık, denizin altından su götürmüştük.” diyen Yılmaz, şunları dile getirdi:

“Şimdi içme suyunu aşağı yukarı bitirdik, sulamasına geçildi. Güzelyurt-Mesarya ovalarının sulamaları var. Kıbrıs, su konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşayan bir ülke. Dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanlığımız, Devlet Su İşleri ve KKTC yetkilileriyle bir master plan çalışması başlatıyoruz. Bir taraftan da kablo. Suyu geçirdiğimiz gibi denizin altından çift hatlı enerji aktarımı sağlayacak enterkonnekte dediğimiz yapıya izin verecek proje çalışıyoruz. Fizibilite çalışmalarını başlattık. Bir mutabakat zaptı imzaladık. Bu da en az su projesi kadar önemli.

KKTC’ye enerji anlamında arz güvenliği oluşturacak. Oradaki yenilenebilir enerjinin Türkiye’de kullanımına imkan verecek. Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar da ‘Rum kesimi isterse onlarla da paylaşabiliriz.’ dedi. Türkiye kanalıyla KKTC ve Rum kesimi, bütün ada Avrupa’ya kadar enterkonnekte sisteme bağlanmış olacak. Bu, çok güzel bir şey ama buna da siyasi muhalefeti göreceğiz. Rum kesiminde ve KKTC’yi dışlayıcı yaklaşımlar maalesef devam edecek.”

KKTC’deki Pile-Yiğitler yol çalışmasında nasıl bir yol izleneceğine ilişkin soruya Yılmaz, “Oradaki esas muhatap KKTC ve insani bir mesele. Aynı köyde hem Kıbrıslı Türkler hem de Rumlar bir arada yaşıyor. Rum kesimine yol yapılmış, Kıbrıs Türkü olanlar ise maalesef bu şansa sahip değiller. KKTC’nin yapmaya çalıştığı, insanını daha rahat şekilde şehirlere ulaştıracak yol projesi. Buna itiraz edilmesini doğru bulmuyoruz, çifte standart olarak görüyoruz. Burada yapılması gereken insanların ihtiyaçlarını karşılayacağı altyapıları belli bir mutabakatla oluşturmak. Köylülerin, Kıbrıs Türklerinin ülkelerine rahat gidip gelmelerine imkan verecek altyapı oluşturulacak. KKTC’de yol öyle ya da böyle bitecek.” yanıtını verdi.

– Rusya’nın KKTC’de temsilcilik açması

Rusya’nın KKTC’de temsilcilik açma kararının olumlu bir durum olduğunu belirten Cevdet Yılmaz, “Süreçteki gelişmeleri görmemiz gerekiyor, olumlu bir durum ve giderek farklı artmasını temenni ediyorum. KKTC, Azerbaycan’da kültürel bir etkinlik yapacak, orada da Sayın Aliyev’in katılacağını biliyorum. Bunlar önemli adımlar ve mesajlar.” dedi.


Benzer Haberler

Döviz piyasalarındaki yükseliş yeni haftada da sürüyor

Voice Kıbrıs Haber

Avrupa Parlamentosu yeni başkanını seçecek

AA

Ciddi şekilde darp edip parasını ve kimliğini çaldılar!

Voice Kıbrıs Haber

Kıbrıs Kapıları sergisi Ercan Havalimanı’nda sergileniyor

TAK

Lefke STÖ Platformu Gemikonağı’nda eylem yapacak

TAK

Seri kadın katili 42 kurbanın cansız bedenlerini çöplüğe attı

NTV