FeaturedKIBRIS

Siyasi sığınma başvurularının incelenmesi askıya alındı


Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Suriyelilerin yaptığı siyasi sığınma başvurularının incelenmesinin askıya alınmasına karar verdiği belirtildi.

Haravgi gazetesi, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Suriyeliler için siyasi sığınma başvurularının incelenmesini askıya alma kararının soru işaretlerine neden olduğunu yazdı.

Hükümetin bu tedbirleri caydırıcı etken olarak görmesine karşın buna kesin gözle bakılmadığını, tek kesin olan durumun ise askıda bulunan çok fazla başvuru sayısı olduğunu yazan gazete, ilgili kaynakların “devlet tarafından atılan bu adımın yasal olduğu ve hükümet makamlarının, Avrupa Komisyonu’nun ilgili müdürlüğünü de bilgilendirdiği” şeklinde açıklama yaptığını da belirtti.

Suriyelilerin otomatik olarak ikincil koruma statüsüne hak kazandığını belirten gazete, başvuruların askıya alınmasının “başvuru sahiplerinin yetkililer tarafından kendilerine barınma ve yiyecek yer sağlanmasıyla, bir kabul merkezine giriş yapacağı ancak barınma yardımı almayacağı” anlamına geldiğini yazdı.

AKEL İZAHAT İSTEDİ

Habere göre AKEL ise yaptığı açıklamada, başvuruların askıya alınması kararıyla ne kast ettiğini izahat etmesi için Kıbrıslı Rum Lider Nikos Hristodulidis’e çağrıda bulundu.

AKEL açıklamasında “Hükümet, başvuru kabul etmeyeceğini kast ediyorsa, o zaman bu kararı hangi prosedüre göre uygulayacağını açıklaması gerekir” şeklinde konuştu.

AKEL, ayrıca böylesi bir karar için de aynı zamanda geçici önlemlerin yayımlanmasına yönelik Avrupa Birliği Anlaşması’nın 78 (3) sayılı kararının öngördüğü sürecin izlenmesi gerektiğine dikkati çekti.Benzer Haberler

İddia makamı avukatı “Beklenen evraklar bulundu”

TAK

UBP MYK’dan Başbakan Üstel’e tam destek

TAK

Güney Kıbrıs’ta işsizlik oranı düştü

TAK

Ankara’yı sağanak vurdu: Yollar göle döndü, iki kardeş sele kapıldı

NTV

Zanlının başka yerden de hırsızlık yaptığı ortaya çıktı!

Voice Kıbrıs Haber

Sıcak ve nemli hava etkili olacak

TAK