Liderler New York'ta - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Liderler New York’ta

Kıbrıslı Türk Lider Ersin Tatar ve Kıbrıslı Rum Lider Nikos Hristodulidis, bu hafta New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ayrı ayrı görüşecek.
Kıbrıs Rum tarafı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile yapacağı görüşmeler sonrasında göndereceği mesajları bekliyor.
Kıbrıs Rum tarafı, bu toplantıların, BM aracılığı ile sürdürülen ve şu anda durmuş olan müzakere sürecini başlatmak için yeni bir girişimin ortaya çıkarabileceği umudunu taşıyor.
Kıbrıs Rum tarafı müzakerelerin “kaldığı yerden” devam etmesi için BM Genel Sekreteri tarafından özel bir temsilci atanmasını da sabırsızlıkla bekliyor. Ancak bu beklenti, Kıbrıs Türk tarafında aynı heyecanı uyandırmıyor.
Kıbrıs Türk tarafı Kıbrıs sorununda “değişim yok” politikasını sürdürmeye devam ediyor.
Kıbrıs Türk tarafı, “KKTC’nin egemen eşitliği ve uluslararası eşit statüsü teyit edilmeden” resmi müzakerelere geçilmeyeceği konusunda ısrar ediyor.
LİDERLER BU HAFTA GENEL SEKRETERLE BULUŞACAK
Her iki lider de bu hafta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ayrı ayrı görüşecek.
Hristodulidis, Cuma günü öğle saatlerinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir toplantı yapacak ve daha sonra BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin temsilcileriyle bir çalışma yemeği düzenleyecek.
Bu arada Tatar, Cumartesi günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yüz yüze görüşme yapacak.

Voice Kıbrıs HaberBenzer Haberler

Başa dön tuşu