EkonomiFeatured

İşte faiz kararı sonrası dövizde son rakamlar

Dolar – euro kaç TL? 21 Eylül 2023 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında, dolar ve euro alış satış fiyatlarında son durum…

Merkez Bankası’nın merakla beklenen faiz kararı belli oldu.

Para Politikası Kurulu, politika faizini 5 puan artırarak yüzde 30’a çıkardı.

İçeriği oku

Piyasa beklentileri doğrultusunda gelen karar sonrası dolar/TL kademeli olarak 27,09’a kadar yükseldi. 

Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklamadan önce ise 26,97 TL civarında işlem görüyordu. 

Euro/TL 28,85 civarında işlem görüyor.

FED PAS GEÇTİ

ABD Merkez Bankası (Fed), dünkü toplantıda politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında bıraktı.

Karar sonrası açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Jerome Powell, uygun olması halinde faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduklarını belirterek, enflasyonun sürdürülebilir şekilde hedefe doğru indiğinden emin olana kadar para politikalarını kısıtlayıcı seviyede tutma niyetinde olduklarını söyledi.

Bu toplantıda aldıkları politika faizini sabit tutma kararlarının para politikasında istedikleri duruşa ulaştıkları anlamına gelmediğini ifade eden Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin çoğunun bu yıl kalan 2 toplantıda faiz oranlarını bir kez daha artırmanın uygun olacağını öngördüğünü aktardı.

Powell, ekonomide “yumuşak inişin” öncelikli hedefleri olduğunu vurgulayarak, bunca zamandır bunu başarmaya çalıştıklarını kaydetti.

BU YIL BİR FAİZ ARTIŞI SİNYALİ 

Dünkü toplantının ardından yayımlanan Fed’in ekonomiye ilişkin projeksiyonları ve politika faizine ilişkin üyelerin beklentilerinin yer aldığı “dot plot” grafiğinde federal fon oranına ilişkin tahmin, bu yıl sonu için yüzde 5,6 olarak korunarak bir faiz artışının daha sinyalini verdi.

Fed’in federal fon oranına ilişkin 2024 yılı için tahmini yüzde 4,6’dan yüzde 5,1’e, 2025 yılı için de yüzde 3,4’ten yüzde 3,9’a yükseltildi. Fed’in 2026 yılına ilişkin faiz öngörüsü ise yüzde 2,9 oldu. Uzun dönem ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,5’te tutuldu.

Banka’nın enflasyon tahminleri ise bu yıl için yüzde 3,2’den yüzde 3,3’e yükseltildi, 2024 için yüzde 2,5 olarak korunurken, 2025 yılı için yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye çıkarıldı. Enflasyon tahmini 2026 için yüzde 2 oldu.

Analistler, Fed’in beklenenden daha uzun süre faizleri yüksek seviyelerde tutacağına ilişkin sinyallerin projeksiyonda verildiğini söyledi.

Söz konusu gelişmelerin ardından Fed’in hamlelerine en duyarlı göstergelerden biri olan 2 yıllık ABD hazine tahvili getirileri, Temmuz 2006’dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

İşte KKTC serbest piyasalarında son rakamlar:


Benzer Haberler

RAEK akıllı sayaçlar için baskı yapıyor

Voice Kıbrıs Haber

1 haftada 1 ölü, 32 yaralı!

Voice Kıbrıs Haber

“Adaylar canlı yayında benimle tartışmaktan kaçındı”

Voice Kıbrıs Haber

Instagram yöneticisi duyurdu! 2 ayrı yeni özellik

Voice Kıbrıs Haber

“700 bin kişi daha ölebilir”

Voice Kıbrıs Haber

“Kimseye beceriksizlik ve ukalalık basmadım”

Voice Kıbrıs Haber