FeaturedKIBRIS

Hristodulidis “Kıbrıs ile Türkiye arasında güven yaratılması şart”

Kıbrıslı Rum Lider Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye arasında güven yaratılmasının şart olduğunu söyledi.

Politis’in haberine göre BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın, bütün taraflar arasında güven yaratılması ile ilgili yazılı açıklamasını yorumlayan Hristodulidis, Holguin’in ilgili açıklamasının (müdahil) herkesi muhatap aldığını söyledi.
“ HOLGUİN’LE SÜREKLİ TEMAS HALİNDEYİZ”
Hristodulidis, Holguin’in şu anda Ada’da olmayabileceğini ancak kendisiyle sürekli temas halinde olduğunu belirterek , “çabasını sürdürmek üzere Ada’ya dönecek” dedi.

Holguin’in yazılı açıklamasını “bu çabanın BM Genel Sekreteri’nin yetkilerinden, iki bölgeli iki toplumlu çözüm çerçevesinden kaynaklandığı” gerekçesiyle önemli bulduğunu anlatan Hristodulidis “müzakerelerin yeniden başlaması, bugüne kadarki kazanımları değerlendirmek ve Kıbrıs sorununu çözme hedefine ulaşmak için elimizden gelen her şeyi yapmaktan başka seçeneğimiz yok” ifadesini kullandı.

“ GÜNÜN SONUNDA HERKES NİHAİ SONUÇLA DEĞERLENDİRİLECEK”
Gazetecilerin, “öteki taraftan (Türk tarafı) diyaloğun yeniden başlaması için bir pencere açabilecek bir şey var mı” sorusuna karşılık Hristodulidis “birçok temas yapılıyor, birçok görüşme yapılıyor, tümü açıklanmıyor. Günün sonunda herkes nihai sonuçla değerlendirilecek” ifadesini kullandı.
STEFANU “ÖZLÜ İNSİYATİFLERİ ALMALIYIZ”
Fileleftheros ise, AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun, Kıbrıs müzakerelerinin olmadığı 7’inci yılda bulunulduğuna dikkat çektiğini yazdı.
Habere göre Stefanu “Kıbrıs sorunundaki durağanlığın ve çıkmazın, Türkiye tarafından iki devlet çözümünü ileri götürmek ve yeni emrivakiler yaratmak için kullandığını, bunun ölümcül tehlikesini herkesin anladığını” savundu.

Stefanu “Başkan, müzakereleri yeniden başlatmak, niyetini ve iradesini göstermesi için topu Türkiye’ye atacak özlü inisiyatif almalıdır. Bizim taraf, işgale son verecek, Kıbrıs’ı ve halkını yeniden birleştirecek uzlaşılmış çözümü başarmak için her çabayı harcamalıdır” ifadesini kullandı.
Rum tarafının müzakereleri başlatmak için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini yineleyen Stefanu, özetle şunları söyledi:
“Başkan’ın sürekli, ‘müzakerelere hazırım, olumsuz olan Türkiye’dir’ demesi yetmez. Türkiye gerçekten de olumsuzdur. Ancak biz irademizi gösterecek inisiyatifler almadığımız sürece Türkiye kendi hedeflerini hayata geçirecek. Anahtar da buradadır. Topu Türkiye’ye atarak onu, niyet ve iradesini göstermesi gerekecek prosedüre sokacak özlü inisiyatifler almak. AKEL, bunun nasıl gerçekleştirileceğine dair somut bir öneri sundu. Maalesef Başkan ve hükümeti şu ana kadar herhangi bir tepki ya da cevap vermedi. Kendilerini iletişim rantı ve yaklaşımlarına verdiler. Ancak bu şekilde Kıbrıs Rum tarafının tezlerini açık etmek zorunda kalacağı noktaya yaklaşıyoruz.”


Benzer Haberler

Alanya’da orman yangını çıktı

AA

Komite raporu hazırlık aşamasına geldi

Voice Kıbrıs Haber

09.00-16.00 saatleri arasında elektrik verilemeyecek

“Her detayı düşünülmüş bir merkez hazırlamaya gayret ettik”

Voice Kıbrıs Haber

Mağusa’da CTP 9, UBP 7, YDP ve DP 1’er meclis üyesi çıkardı

Voice Kıbrıs Haber

“Sendika iyi niyetli değil”

Voice Kıbrıs Haber