FeaturedKIBRIS

“GYÖ paketiyle ilgili şaşkınlık içinde olan Kıbrıslı Türkler ardından ne geleceği konusunda kaygılı”

DİSİ Genel Başkanı ve Kıbrıs Rum Meclis Başkanı Annita Dimitriu’nun Kıbrıs Türk siyasi parti başkanlarıyla gerçekleştirdiği temaslar parti yönetiminde olumlu değerlendirildiği belirtildi.

Fileleftheros’un haberine göre, DİSİ, Kıbrıs sorununun bir kavşak noktasında bulunduğu bu dönemde Kıbrıs Türk siyasi partileri ile iletişim köprüsü kurulmasının önemli olduğu değerlendirmesi yaptı.

Kıbrıs Türk siyasi parti başkanlarından alınan mesajları çok endişe verici bulduğuna işaret eden DİSİ, Kıbrıs sorununun genel durumunun iki toplum arasındaki ortamı çok etkiliyor göründüğüne kanaat getirdi.

Dimitriu’nun gerek KKTC’de, gerek DİSİ binasında federasyona destek veren, iki devlete karşı çıkan siyasi parti başkanlarıyla yaptığı temaslarından, iki toplumun siyasi güçleri arasında büyük bir iletişim boşluğu olduğu saptamasında bulunduğu belirtildi.

DİSİ’nin bu temaslarının Kıbrıslı Rum Lider Nikos Hristodulidis’in Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik “Güven Yaratıcı Önlem” (GYÖ) paketi açıklamasıyla aynı zamana denk geldiğine dikkat çeken gazete, DİSİ’nin, Hristodulidis’in ilan ettiği “GYÖ paketi”yle ilgili ”şaşkınlık” içinde olan Kıbrıslı Türklerin ardından ne geleceği konusunda da “kaygılı” olduğu saptaması yaptığını yazdı.

Annita Dimitriu’yla görüşen Kıbrıslı Türklerin, ilan edilen önlemlerin ileri götürülmesi maksadıyla kendileriyle temasa geçilmesi beklentisi içinde olduğu kaydedilen habere göre, özellikle Kıbrıslı Türk gençlere verileceği söylenen gençlik kartı konusunun lafta kaldığı, kimsenin bu kartın nasıl edinileceği ve nasıl yararlanılacağı hakkında bilgi verilmemesinden şikayet edildi.

Dimitriu’yla görüşmesinde GYÖ paketi hakkında konuşan siyasi güçlerin Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünü savunan sol partiler olduğuna dikkat çekilen haberde, bu güçlerin Kıbrıs Rum yönetiminin çabalarına katkı koyabilecekleri yönünde görüş ortaya koydukları belirtildi.


Benzer Haberler

Güneyde yeni vakaya rastlanmadı

Voice Kıbrıs Haber

Telefon borcu olanların hizmetleri kesilecek

Voice Kıbrıs Haber

Akıncı: Ortak bir gelecek hülyası gerçekten var mı?

Voice Kıbrıs Haber

Başpiskopos II.Hrisostmos 2019’da yılında çözüm öngörmüyor

Voice Kıbrıs Haber

Merkez Bankası’ndan finansman şirketler ile ilgili açıklama

Jet skilere sıkı denetim gerekiyor

SysAdmin