FeaturedKIBRISVOI Özel Haber

Güney Kıbrıs Başkan adayı Dimitriadis “Kıbrıs sorunun çözümü bir varoluş meselesi”

Hatice KERLO
Voice Kıbrıs Haber

Güney Kıbrıs Başkanlık seçimlerinde aday olan Avukat Achilleas Dimitriadis, Kıbrıs sorunun çözülmesi gerektiğini , bunun Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar için varoluş konusu olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk toplumunun yok edilme tehdidinin gerçek olduğuna işaret eden Dimitriadis, “İşte tam da bu nedenle Kıbrıs meselesini çözmeliyiz, çünkü bu Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rumları için bu bir varoluşsal meseledir. Ülkemizin kuzeyinin Türkleştirilmesi devam ederse, birkaç yıl içinde Kıbrıs Türk toplumu kalmayacak. Bu benim için acil bir durumdur. Günün sonunda Kıbrıslı Türkler ortadan kaybolursa o zaman müzakere masasına kiminle oturacağız?” şeklinde konuştu.

Voice Kıbrıs Haber’in sorularını yanıtlayan Dimitriadis, Kıbrıslı Türklerin yaşadığı sorunları, bu sorunların nasıl değerlendirilmesi gerektiğini ve çözüm yollarını çözebileceğini anlattı.

“YASALAR NEDEN SADECE YUNANCA YAYINLANIYOR?”

Türkçe dili üzerinde kısıtlamalar olduğunu belirten Dimitriadis, “Yunanca ve Türkçe, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi dilleridir. Anayasa böyle diyor. Yasalar sadece Yunanca yayınlanıyor. Neden? Onları okuyacak Kıbrıslı Türk olmadığını söylüyorlar. Bu özelliğin olması gerekiyordu. Ya adil bir İki Toplumlu Devlet olduğumuzu söyleyeceğiz ya da olmayacağız” dedi.

Dimitriadis, yasanın uygulanmasını talep etmek için kişinin para, zaman ve sabır gerektiren yasal yolu izlemesi gerektiğini anlatarak, “birçok insan ekonomik durumdan dolayı bunu yapamıyor ve devlet bu insanları bu şekilde zorluyor. Tüm insan hakları için mücadele gerekir. Devlet genellikle bireyin insan haklarını ihlal edendir. Birey ile sistem arasında haklarını talep etmek için her zaman bir çatışma vardır. Bu çatışmada ben bireyleri destekliyorum. İnsan hakları için verdiğim onca mücadeleden dolayı bunu inanıyorum” diye konuştu.

“KARMA EVLİLİKLERDEN DOĞAN ÇOCUKLAR KONUSUNDA İNSAN HAKLARINA UYMALIYIZ”
Dimitriadis, karma evliliklerden doğan çocukların yaşadıkları sorunlardan da sözetti. Bu çocukların ne Kıbrıslı ne de Avrupalı olarak kabul edilmediğini aktaran Dimitriadis, “İnsan hakları kurallarına uymalıyız. Eşitliği biz icat etmeyeceğiz. Ayrımcılık yapmamayı da biz icat etmeyeceğiz. Bu konular benim için bu kadar nettir. Annenizden veya babanızdan, kim kiminle evli olursa olsun, bundan bağımsız olarak Kıbrıslı olabilirsiniz. Önemli olan Kıbrıs vatandaşlığının ya bir ebeveynden ya da diğerinden geçmesidir”dedi.

Dimitriadis, çeşitli siyasi nedenlerle karma evliliklerden olan çocuklara vatandaşlık verilmesinin önünde engeller yaratıldığını ifade ederek “Bunun mahkemelerden geçmesi, bir zaman meselesidir. Bu durumun Kıbrıs Mahkemelerinde yürürlükten kaldırılması, eğer ki Kıbrıs Mahkemelerinde kaldırılmazsa mutlaka bu durumun kaldırılacağı Avrupa Mahkemesi’ne gidilmesi. Sorun şu ki, Kıbrıs Cumhuriyeti mahkemelerin gecikmesini bildiği için bu durumu çıkarına uygun siyasi bir oyun olarak oynuyor. Ben siyasi çıkarları insan haklarının üzerine koymuyorum. Ya adil ve saygın bir devletimiz olacak, ya da olmayacak. Ya insan haklarını uygulayacağız ya da uygulamayacağız. Karar vermeliyiz”dedi.

Dimitriadis şöyle devam etti:
“Bu yaklaşım her Kıbrıslı ve çocukları için büyük önem taşımaktadır. Çocuklar vatandaşlık avantajına, ikamet avantajına, GESY (güneydeki NHS gibi olan sağlık sistemi) olarak elde ettikleri avantajlara ve diğer vatandaşlar gibi Avrupa vatandaşı olma ve Avrupa’da okuma avantajına sahip olacaklar.
Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kontrol edilmeyen bölgelerde ikamet eden biri için bir fark olabilir, ancak babanız veya anneniz Kıbrıs vatandaşı olduğu sürece kural, yaşadığınız yerden bağımsız olmalıdır. Ayrıca Kıbrıs vatandaşı olma hakkına da sahipsiniz ve kimse sizi bundan mahrum edemez.”

Röportajın birinci kısmı için tıklayın

Για ελληνικά πατήστε εδώ


Benzer Haberler

Sürücülerin dikkatine! Bu yol 2 gün trafiğe kapalı olacak

Voice Kıbrıs Haber

“Birkaç yıl içinde ciddi sayıda iş yeri kapanabilir”

Voice Kıbrıs Haber

Tanpınar “Yarışmamız gençlerimizi cesaretlendiriyor”

Voice Kıbrıs Haber

4 saat süreyle elektrik kesintisi olacak

“Bu karar ne demokrasiye ne de insan haklarına sığar”

Voice Kıbrıs Haber

“Herkes hatırlayacaktır, birileri panik yaptı ama biz yapmadık”

Voice Kıbrıs Haber