FeaturedKIBRIS

Erhürman “Narenciyede ihracatın nasıl yapılacağı belirlenmeli”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, narenciyede yapılması gerekenin zarar tespiti değil, ihracatın nasıl yapılacağının belirlenmesi olduğunu söyledi.

Erhürman, narenciyede yaşanan sıkıntılara değınerek, Türkiye’den dönen hükümet ortaklarının “zararın tespiti için Türkiye’den bir heyet geleceği” dışında bir açıklama yapmadıklarını söyledi.

Şu anda Yeşil Hat üzerinden narenciyede ihracatın devam ettiğine ve bu ihracatın Avrupa Birliği’nin verdiği sağlık sertifikalarıyla yapıldığına işaret eden Erhürman, Avrupa Birliği’nin ülkede bu hastalığın olduğunu bildiğini ve buna rağmen ihracata izin verdiğini belirtti.

Erhürman, hastalığın gıda güvenliğine bir etkisi olmadığının bilindiğini, bundan dolayı ihracatın engellenmediğini vurguladı.

Yapılması gerekenin zarar tespiti değil, ihracatın nasıl yapılacağının belirlenmesi olduğunu söyleyen Erhürman, Türkiye’nin “0 tolerans” politikasına saygı duyduğunu ancak 15 bin tona kadar izin verip, daha fazlasına izin verilmesinin “anlaşılacak bir durum” olmadığını ifade etti.

Narenciyede bu senenin kaybedildiğini öne süren Erhürman, gerekli girişimlerin hiç vakit kaybedilmeden yapılması çağrısında bulundu; önlem alınmazsa vektör böceklerin gelecek sene de olacağını kaydetti.

Sorunun adanın her iki tarafında da olduğuna işaret eden Erhürman, sürdürülebilir bir çözüm için koordinasyon yapılması gerektiğini belirtti.

“İNSANLAR İNİM İNİM İNLİYOR”

Piyasadaki pahalılık hakkında konuşan ve “denetim eksikliği” eleştirisinde de bulunan Erhürman, Güney’e geçip alışveriş yapan insanlarda artış olduğunu savundu.

Erhüman, çözüm olarak, temel gıda, temizlik, çocuk, kadın ve yaşlı bakım malzemeleri konusunda taraflarla bir araya gelinerek, bir çalışma yapılması önerisinde bulundu.

Şubat ayı içerisinde ekmeğin fiyatının 12 TL, 15 TL ve 13.5 TL fiyatları arasında 5 defa değiştirildiğini anımsatan, en temel malzemede bile anlaşılamadığını öne süren Erhürman, piyasada düzenleme için kimsenin yetkililere güvenemediğini iddia etti.

Erhürman, yaşanılan ekonomik sıkıntılara değinerek, “insanlar inim inim inliyor” dedi.


Benzer Haberler

“Bir Zamanlar Kıbrıs” oyucuları Denktaş ve Küçük’ün anıt mezarlarını ziyaret etti

Voice Kıbrıs Haber

Güney’de elektrikli araçlara yoğun ilgi

Voice Kıbrıs Haber

Özersay canlı yayında açıklama yapıyor

Adana’da deprem meydana geldi

Anastasiadis yemin töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı

Euro ve Sterlin’de son rakamlar! (9 Ağustos 2019 döviz kurları)

Voice Kıbrıs Haber