FeaturedKIBRIS

Dört ikamet izinsizden 2’si öğrenci

(Kamalı Haber) – Ülkede kaçak yaşam sürdükleri tespit edilen Nijeryalı Jue Ogbaje , Kingdom Oloyami, Türkmenistanlı Yoldash Babakulyyev ve Abdurrahman Uçar tutuklanarak, dün mahkemeye çıkarıldı.

Polis memuru Erbay Mavigözlü mahkemede olguları aktardı. Polis, Kingdom Oloyami, Yoldash Babakulyyev ve Abdurrahman Uçar’ın 17 Şubat 2024 tarihinde saat 20.30 sıralarında Gönyeli bölgesinde yapılan asayiş kontrollerinde tespit edildiklerini söyledi. Polis, yapılan muhaceret kontrolünde Kingdom Olayemi’nin 30 Eylül 2023 tarihinden itibaren, 140 gün, Yoldash Babakulyyev’in 30 Ekim 2023 tarihinden itibaren 79 ve Abdurrahman Uçar’ın 11 Ağustos 2022 tarihinden itibaren 555 gün KKTC’ de ikamet izinsiz bulunduklarının tespit edildiğini açıkladı. Polis, zanlı Jue Ogbaje’nin ise 19 Şubat tarihinde Gönyeli’de devriye gezen ekipler tarafından tespit edildiğini, yapılan muhaceret kontrolünde 7 Mayıs 2022 tarihinden itibaren 654 gün KKTC’de izinsiz kaldığını belirtti. Polis memuru, Muhaceret Şubesinden yapılan araştırmada zanlıların ülkede kaçak yaşam sürdüğünün teyit edildiğini belirtti. Soruşturmanın tamamlandığını kaydeden polis, zanlıların 20 günü aşmayan süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi.

Mahkemede söz alan zanlı Kingdom Oloyami, okul kaydını yenilemek için bin dolara ihtiyacı olduğunu, Lefkoşa sanayide bir iş yerinde günlük 50 liraya çalıştığını, muhaceret işlemleri için daha uzun süre çalışıp para biriktirmesi gerektiğini belirtti. Zanlı Jue Ogbaje ise buraya öğrenci olarak geldiğini, babası ölünce maddi durumunun bozulduğunu, hırsız olmadığını, kimseyi rahatsız etmediğini, okula devam etmek için çalışıp para biriktirmeye çalıştığını söyledi. Diğer zanlılar ise sessiz kalmayı tercih etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, Jue Ogbaje, Yoldash Babakulyyev ve Abdurrahman Uçar’ın 20 günü aşmayacak süreyle cezaevine gönderilmesine, Kingdom Olayemi’nin iddialarının araştırılması için bir gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.


Benzer Haberler

Selanik’te ziyaret edilmesi gereken bir yer

Voice Kıbrıs Haber

Sterlin ve Euro’da son durum! (20 Şubat 2023 döviz kurları)

Voice Kıbrıs Haber

Güneydeki seri cinayetin yankıları sürüyor

Voice Kıbrıs Haber

UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasıyla ilgili tartışmalar…

Yeni çalışma saatleri duyuruldu

Voice Kıbrıs Haber

Bisiklet Severler Derneği Atatürk Büstüne sürüş yapacak

Voice Kıbrıs Haber