FeaturedKIBRIS

Besim “Ülkede 3 yıldır ilaç sıkıntısı yaşanıyor”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Filiz Besim, ülkede son üç yıldır ciddi bir ilaç sıkıntısı yaşandığını , bu konuda düzgün bir politika izlenmediğini ve bu durumun vatandaşı ciddi şekilde mağdur ettiğini söyledi.

Besim, Meclis’te “Hükümetin herhangi bir ilaç politikası var mı ve çöken İlaç Eczacılık Dairesi” başlıklı güncel konuşma yaptı.

Pandemiden sonra tüm dünyanın ciddi bir ilaç ve tıbbi malzeme krizine girdiğini ifade eden Besim, ilaç sektöründe ciddi hammadde sıkıntısı yaşandığını söyledi.

“Pandemiden sonra bu anlamda nasıl önlemler alacaktık, sorgulamamız gereken odur” diyen Besim, Avrupa Birliği’nin kısa süre içinde, ilaç hammaddesi satmayı durdurması riskinin ortada olduğunu belirtti.
Geçen yıl gelen ek bütçede ilaca ek bir fon ayrıldığını görmenin kendilerini memnun ettiğini anlatan Besim, “İhaleler doğru düzgün yapılmadığı için şu anda doğrudan alımları başladı” diye konuştu.

Bu sürecin Kıb-Tek’te yaşanan süreçten farklı olmadığını da söyleyen Besim, “Sağlık Bakanlığı’nın doğrudan alımlara bu kadar çok bütçe ayırması ‘akıl işi’ değil” dedi.

Bulunamayan birkaç ilaç için doğrudan alım yapılabileceğini ancak bunun yaygın hale gelmemesi gerektiğini kaydeden Besim “Bu ülkede, bir ilaç stratejimiz var mı, düşünmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

“DAİRE TEKNİK OLMAYANLAR TARAFINDAN YÖNETİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin çok önemli görevler yerine getirdiğini dile getiren Besim bunlar arasında ülkeye girecek ilaçlara karar vermek, ihalelere çıkmak, açılacak eczaneler ve ecza depolarına izin vermek, polisten gelen maddelerle ilgili adli rapor hazırlamak, zamanı geçmiş ilaçları toplamak, oluşabilecek hammadde sıkıntılarına karşı önlem almak bulunduğunu anlattı.
Öte yandan İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin sıkıntılı bir durumda olduğunu söyleyen Besim yönetim kadrosundaki personel eksikliğine işaret etti, “Daire teknik olmayan insanlar tarafından Bakanlıktan yönetilmeye çalışılmaktadır” dedi.

Bunun dairenin işleyişine ciddi sekte vurduğunu kaydeden Besim, bunları aşmak için yasal eksikliklerinin giderilmesi, daire idaresine işinin ehli insanların atanması, Çalışma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın işbirliği halinde çalışarak vatandaşın ilaca ve doktora kolay erişimini sağlaması, ilaçta otomasyon sistemine geçilmesi için gereken çalışmaların yapılması gibi önerilerde bulundu.

“İKİ TOPLUMLU SAĞLIK KOMİTESİ ARACILIĞI İLE AB’DEN İLAÇ TEMİNİ…”

Besim, İki Toplumlu Sağlık Komitesi aracılığıyla Avrupa Birliği’nden ilaç temin etmenin yollarının zorlanması gerektiğini de dile getirdi.

Hasta ve yaşlıların evlerine hizmet götürülmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini dile getiren Besim bunun muhtarlıklar ve belediyelerle iş birliği halinde hayata geçirilebileceğini belirtti.

Besim ülkede ilaç üretiminin de teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Benzer Haberler

Güneyde 2019 enflasyon oranı yüzde 0.3

Voice Kıbrıs Haber

Köyce Organik Çiftliği’ndeki yumurta üretimi tekrardan faaliyete geçti

Voice Kıbrıs Haber

İkamet izinsiz 10 kişi tutuklandı!

Voice Kıbrıs Haber

Resmi gazeteler elektronik ortamda

Voice Kıbrıs Haber

Çevresel Gürültü Değerlendirmesi ve Yönetimi Tüzüğü yürürlükte

Voice Kıbrıs Haber

15 yaşındaki kayıp şahıs aranıyor

TAK