FeaturedKIBRIS

Avrupa ve uluslararası toplum Kıbrıs sorununda çok da iyimser değil

Avrupa ve uluslararası unsurun, Kıbrıs sorunundaki beklentileri düşük tuttuğu belirtildi.

Fileleftheros gazetesi, Avrupa ve uluslararası unsurun, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi aracılığıyla başlayan yeni çabanın sonuç vermesine yönelik perspektifler konusunda çok da iyimser görünmediğini yazdı.

Kötümserliğin, iki unsura dayandığını ve ilkinin, tarafın pozisyonlarını ayıran uçurum, diğerininse adadaki iki liderin tutumu olduğunu yazan gazete, uluslararası unsur yetkilileri ile Avrupa Birliği’nin, iki tarafın pozisyonlarının -bugünkü koşullarda- tarafları müzakere masasına geri getirme ve (pozisyonlar arasında) köprü kurulması açısından zor olduğunu düşündüklerini belirtti.

Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumları arasında farklı gündemlerin olduğunu belirten gazete, iki tarafın ayrıca kendi gündemine bağlı kaldığını yazdı.

Kıbrıs sorununa ilgi gösteren başkentlerde dikkatlerin BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın gidişatına ve misyonuna çevrildiğini yazan gazete, bu unsurların ayrıca Holguin’in, selefinden daha fazla şansa sahip olacağını da umduğunu belirtti.

Gazete Holguin’in, iki tarafı yeniden diyaolg sürecine getirmek ve mevcut olguları değiştirmek için daha kararlı görüldüğünü de yazdı.


Benzer Haberler

Anastasiadis, Sphear ile görüştü

Voice Kıbrıs Haber

Lefkoşa Fotomaraton Fotoğraf Yarışması gerçekleştiriliyor

Voice Kıbrıs Haber

Nihat Selengin için kan aranıyor

Voice Kıbrıs Haber

Rum polisinin başına Kipros Mihailidis getirildi

Voice Kıbrıs Haber

Bugün hava nasıl olacak? (13 Ağustos Cuma hava durumu tahminleri)

Voice Kıbrıs Haber

UBP Grup Başkanvekillerini belirledi

BRT