FeaturedKIBRISKültür Sanat

‘Atatürk Dönemi 23 Nisan Çocuk Bayramı Törenleri Fotoğraf Sergisi’ açıldı


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında hayat bulan ‘Atatürk Dönemi 23 Nisan Çocuk Bayramı Törenleri Fotoğraf Sergisi’ açılışı gerçekleşti. Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde, saat 10:30’da gerçekleştirilen açılışa Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul’un yanı sıra organizasyon yetkilileri ve öğrenciler katıldı. 

Program, Tatar’ın öğrencilerle kurdele kesmesinin ardından, Sergi Koordinatörü Esen Yalın Aktoprak, Akkule Hizmet Derneği Başkanı Hülya Özüahmet ve Sergi Küratöru Deniz Güngör’ün açılış konuşmaları ile başladı. Daha sonra 23 Nisan İlkokulu öğrencileri Zeynep Eslem Yorulmaz ve Ela Kaplan’ın şiir dinletisi hayat buldu. Şiir dinletilerinin ardından yine sırası ile Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar birer konuşma gerçekleştirdi. 

Girne Belediyesi ev sahipliğinde ve Akkule Hizmet Derneği işbirliği ile hayat bulan sergide; 1920 – 1942 yılları arasında Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilen ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ törenlerine ait ve Eriş Ülger’in arşivi olan 30 fotoğraf yer alıyor. 

Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde yer alan sergi, 17, 18, 19, 22, 24 ve 25 Nisan tarihinde, 09:00 – 16:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. 

700 ÖĞRENCİNİN KOORDİNELİ ŞEKİLDE SERGİYİ ZİYARETİ SAĞLANACAK

Girne Belediyesi Kültür Sanat Şube Amirliği’nden verilen bilgiye göre sergi süresince yaklaşık 700 öğrencinin koordineli şekilde sergiyi ziyaret etmeleri yönünde çalışma gerçekleştirilecek. Girne Belediyesi’nin ulaşım desteği sağlayacağı öğrenci ziyaret programı kapmasında, 10 okulun öğrencileri farklı günlerde sergiye ziyaret gerçekleştirecek. 

ŞENKUL: “KIBRISLI TÜRKLERİN ATATÜRK SEVGİSİNİN NE DENLİ BÜYÜK OLDUĞUNU HATIRLATMAYA GEREK YOK.”

Açılışı gerçekleştirilen sergi gibi birçok faaliyetin yapılması temennisi ile sözlerine başlayan Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, sergide emeği geçen ve katılan herkese teşekkürlerini sundu. 23 Nisan tarihinin, kendilerinin de çocukluk döneminde özlemle bekledikleri önemli bir gün olduğunu hatırlatan Şenkul, “Ulu Önder Atatürk’ü bu bağlamda bir kez daha saygı ve özlemle anıyorum.” dedi. 23 Nisan’ın Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen özel bir gün olduğuna işaret eden Şenkul, Girne’de bugün tam da Mustafa Kemal Atatürk’ün öngördüğü şekilde, dünyanın birçok ülkesinden çocukların, bu özel günü kutladığını kaydetti. Kıbrıslı Türklerin Atatürk sevgisinin ne denli büyük olduğunu hatırlatmaya gerek olmadığını vurgulayan Şenkul, ülkemize yabancı ülkelerden gelen ve burayı vatan bilen insanların, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda yetiştirilebilmesi amacı ile bu tür organizasyonların hayati olduğuna dikkat çekti. 

TATAR: “KÜLLERİNDEN DOĞAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BÜYÜME VE KALKINMA DÖNEMİ FOTOĞRAFLARINA VE BU HEYECANIN ÇOCUKLARA YANSIMASINA ŞAHİTLİK EDİYORUZ.”

Sözlerine 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebeti ile gerçekleştirilen organizasyonda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu vurgulayarak başlayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, organizasyonun mimarı olan Eriş Ülger ve tüm katkı koyanlara teşekkür etti. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de, TBMM’nin kuruluş gününde, bu özel günü tüm dünya çocuklarına armağan ettiğini hatırlatan Tatar; küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüme ve kalkınma dönemi fotoğraflarına ve bu heyecanın çocuklara yansımasına şahitlik ettiklerinin altını çizdi. Bu vesile Ulu Önder Atatürk ve tüm dava arkadaşlarına rahmet ve saygılarını sunan Tatar, açılışta bulunan çocuklara ise Atatürk’ün yolunda gitmenin, onun ilke ve inkılaplarını takip etmenin önemini vurgulayan tavsiyelerde bulundu. Benzer Haberler

Sanayiciden sağduyu çağrısı

TAK

Sterlin ve Euro hareketlendi

Voice Kıbrıs Haber

Zanlının 2 yerden daha hırsızlık yaptığı tespit edildi

Voice Kıbrıs Haber

KTEZO “Bütün bu toz duman içinde bu işten vurgun yapanlar hiç de az değildir”

TAK

Çavuş “Bu hafta 20 ton 880 kilogram et gelecek”

TAK

Naimoğulları “Hiçbir konuda uzlaşı yoktur, eylem devam ediyor”

TAK