FeaturedKIBRIS

AP seçimleri anketi: Katılım ve Kıbrıslı Türkler birinciyi belirleyecek


Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine iki hafta kala gerçekleştirilen bir anket, Güney Kıbrıs’ta birinciliğin DİSİ ve AKEL partileri arasında geçeceğini ortaya koydu.

Kathimerini gazetesi: “Birincilik İçin AKEL-DİSİ Savaşı – Katılım ve Kıbrıslı Türkler Birinciyi Belirleyecek” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, AP seçimlerine ilişkin bir ankete yer verdi.

Gazete, “Symmetron Market Research” şirketi tarafından 800 kişinin katılımıyla 20-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete göre seçmenlerin yüzde 22.8’inin DİSİ, 21.6’sının AKEL, 10.7’sinin ELAM ve 9.1’inin ise DİKO adaylarına oy vereceklerini belirttiklerini yazdı.

Kararsızların yüzde 9.4 ve oy vermeyeceklerini ifade edenlerin oranının ise yüzde 10.9 olduğunu aktaran gazete, birincilik savaşının DİSİ ve AKEL arasında geçeceğini, birinciyi ise kararsızlar ve sandığa gitmeyeceğini belirtenler ile Kıbrıslı Türklerin belirleyebileceğini öne sürdü.

Gazete, sandığa gelecek Kıbrıslı Türklerin sayısının ve verdikleri oyların, geçen AP seçimindekiyle aynı veya daha fazla olması durumunda AKEL’in birinci sırayı alabileceği iddiasında da bulundu.

Ankette ayrıca, Kıbrıslı Rum Lider Nikos Hristodulidis, DİSİ Başkanı Annita Dimitriu ve AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu hakkında katılımcıların düşüncelerine de yer verildi.

Hristodulidis için katılımcıların yüzde 57’si olumsuz, yüzde 31’i olumlu, yüzde 12’ise fikrim yok yanıtını verirken, Dimitiru için bu oranlar yüzde 39 olumsuz, yüzde 49 olumlu, yüzde 12 fikrim yok, Stefanu için ise yüzde 34 olumlu, yüzde 46 olumsuz ve yüzde 20 ise fikrim yok şeklinde sıralandı.

Öte yandan Filelefheros gazetesi, daha önceki AP seçimlerinden farklı olarak bu seçimlerde Kıbrıs sorununun gündem dışı kaldığını yazdı.

AKEL ve DİSİ’nin muhalefette olmalarının ve 2023’ten beridir Kıbrıs sorununda herhangi bir gelişme yaşanmamasının, bu seçimlerde Kıbrıs sorununa ilişkin söylemleri seçim propagandalarının dışına ittiği yorumunda bulundu.


Benzer Haberler

Diyarbakır ve Mardin arasında çıkan yangında 11 can kaybı, çok sayıda yaralı var

NTV

Yunanistan’da Covid-19 vakalarında artış, bir haftada 5 ölüm!

NTV

Küresel piyasalar karışık seyrediyor

AA

Lefkoşa’daki korkunç olayla ilgili araştırma sürüyor!

Voice Kıbrıs Haber

Nöbetçi eczaneler (21 Haziran 2024)

Voice Kıbrıs Haber

Sofokleous “ Sanat, hayatın içerisinde olmalı”

Bilun Güneş