Yunanistan’dan güney Kıbrıs'a ‘Air Force 1’ hediyesi - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Yunanistan’dan güney Kıbrıs’a ‘Air Force 1’ hediyesi

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in dünkü görüşmesinde Yunanistan başbakanlığına ait 3 uçaktan birinin, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanlığı uçağı olarak kullanılması maksadıyla Kıbrıs Rum yönetimine verilmesi anlaşmasının resmîleştirildiği bildirildi.

Fileleftheros “Yunanistan’dan Kıbrıs ‘Air Force 1’ Hediyesi” başlıklı haberinde Yunanistan’ın, aslında satmaya karar verdiği ve Anastasiadis’in, daha önce talip olduğu uçağı Güney Kıbrıs’a hibe edeceğini,  uçağın yakında “Kıbrıs renklerine boyanacağını” (resmî arma ve bayrak) yazdı.

Gazete, Yunanistan’ın uçağı, Mati bölgesinde çıkan büyük yangınla mücadelede Kıbrıs Rum yönetiminin yaptığı yardımlara karşılık jest olarak Kıbrıs Rum yönetimine hibe ettiğini ve Nikos Anastasiadis’in bu jeste basın önünde teşekkür ettiğini yazdı. Yunanistan’ın aynı amaçla Larnaka’nın dağlık bölgelerinde 650-700 bin Euro harcama ile bir itfaiye istasyonu inşa edeceğini de ekledi.

Yunanistan’ın, hibe ettiği “G-V Gulfstream-V” tipi uçağı Ocak 2003’te satın aldığını yazan gazete, Yunan Hava Kuvvetleri’nin, önemli kişilerin ve devlet yetkililerinin (VİP) seyahatleri için kullandığı, füzesavar sistemi bulunan ve bazı durumlarda askerî amaçlarla da kullanılabilen iki adet uçağı olduğunu vurguladı.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu