FeaturedKIBRIS

YKP ve AKEL Kıbrıs sorununu ele aldı


AKEL ve Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) heyetleri dün bir araya gelerek Kıbrıs sorununu ele aldı.

YKP’den yapılan yazılı açıklamaya göre AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanou görüşmede, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin Crans-Montana’da kesildiği noktadan yeniden başlaması ve BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarında ortaya konduğu üzere, üzerinde mutabık kalınan çözüm zemini temelinde bir çözüme ulaşılması amacıyla yapacağı girişimler konusunda AKEL’in pozisyonunu aktardı.

Stefanou, iki toplumlu girişimlerin ve eylemlerin güçlendirilmesinin ve yakınlaşma politikasının sürdürülmesinin çok önemli olduğunu da vurguladı.

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı da toplantıda Kıbrıs’ın kuzeyindeki son gelişmeleri aktardı.

KKTC’deki demografik yapının Kıbrıslı Türklerin seçimle iradesini yansıtabileceği koşulların çok uzağında olunduğunu belirten Kanatlı ayrıca, Türkiye ile yapılan protokollerin de hızlandığını, geçen hafta sağlık protokolünün onaylandığını, bununla beraber tüm ilaç ve kamusal sağlığın Türkiyeli kamu özel ortaklığındaki bir şirkete aktarıldığını söyledi.

“Kıbrıslı Türklerin sağlık, eğitim gibi alanlarda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin desteğini alabileceği yaşam koridorları açılmasının önemli olduğunu” belirten Kanatlı, AKEL ile ne gibi iş birlikleri yapabileceklerini değerlendirmek istediklerini de belirtti.Benzer Haberler

Aysel Ağar ve Enis Yalçın’ın ölüm sebepleri açıklandı

Voice Kıbrıs Haber

Tabipler Birliği: “İlaca erişim sorunu çözülmeli”

TAK

Larnaka Marinası anlaşması iptal edildi

TAK

Hayvancıların eylemi Rum basınında

TAK

Gönyeli Alayköy’de Dünya Çocuk Günü Şenliği

Voice Kıbrıs Haber

2024 yılında 7 bin 312 sürücü cep telefonu kullandığı için rapor edildi

Voice Kıbrıs Haber