FeaturedKIBRIS

Yeşil Hat ticaretinde liste genişletiliyor

Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden yapılan ticarette Kuzey Kıbrıs’ta üretilen meyve suyu ve zeytinin listeye eklenmesi bekleniyor.
Cyprus Mail gazetesinin haberine göre Güney Kıbrıs, Yeşil Hat Tüzüğü listesindeki ürünlerin genişletilmesi ile ilgili karar aldı.
Gazete Alpha TV’ye dayandırdığı haberinde , Kıbrıs Rum hükümeti ile Avrupa Komisyonu arasında hangi ürünlerin listeye alınacağı konusunda yıllardır anlaşmazlık olduğu ve AB’nin helva, keçiboynuzu (harnup) pekmezi ve tahin gibi ürünlerin listeye de dahil edilmesini istediği belirtildi.
Haberde sözkonusu ürünlerin Kuzey Kıbrıs’ta üretildiği için sağlık ve güvenliklerinin yanı sıra üretim yöntemlerinin kontrol edilmesi konusunun Kıbrıs Rum hükümeti yetkilileri için zorluklar oluşturduğundan dolayı, önerilerin genellikle Rum hükümetinin sert muhalefetiyle karşılaştığı aktarıldı.
6 yeni ürün listeye ekleniyor
Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Genel Müdürü Kornelios Korneliou, Alpha’ya yaptığı açıklamada, Yeşil Hat Tüzüğü’nün düzenlemesindeki amacın, kuzeyle ticaret ortağı olmak değil, bunun yerine adanın yeniden birleşmesini kolaylaştırmak olduğunu söyledi.
Korneliou, komisyonun hükümetten yıllar sonra ticarete açık ürünler listesini genişletmesini istediğini söyleyerek, “Listemize altı ürün eklendi. Listeyi daha da genişletmek istiyoruz” dedi.
Genişletilmiş listenin ilk aşamasında meyve suyu ve zeytinlerin ekleneceği, ikinci aşamada ise dondurma ve bisküvilerin eklenebilme ihtimalininin bulunduğunu açıkladı.
Ayrıca, ürünlerin kuzeyden ticaret için onaylanması durumunda, üzerlerinde Yunanca etiketlerin olması gerektiği bildirildi. Bu durumda şirket örneğin Lapta’da olduğunda, Türkçe ismi yerine Lapithos yazılması gerektiği kaydedildi.
Cyprus Mail, Ekim ayında yaptığı haberinde , Yeşil Hat üzerinden yapılan ticaretten geçen yılın ilk on ayında 8 milyon euro gelir elde edildiğini bildirmişti. Türk lirasındaki devalüasyonun da etkisiyle Yeşil Hat üzerinden yapılan satışların bir önceki yıla göre ikiye katlanarak yıl sonunda 12 milyon euroya ulaşması bekleniyordu. Bu da, 18 yılın en yükseği olarak belirlenecekti.

Çeviri: Voice Kıbrıs Haber


Benzer Haberler

Ierotheos Papadopoulos’tan açıklamalar

Voice Kıbrıs Haber

There were 97 positive cases, of which 84 were local

Voice Kıbrıs Haber

Sahte çek düzenlemekten 2 kişi tutuklandı!

Voice Kıbrıs Haber

Vakıflar Bankası’nda Toplu İş Sözleşmesi İmzaladı

Gülcehan Turan için acil kan aranıyor

Voice Kıbrıs Haber

Rusya-Ukrayna savaşında barış umudu: 10 maddelik teklif

NTV