FeaturedKIBRIS

“Yaşamın her alanında pozitif ayrımcılık ve kota ilkesinin uygulanması için çalışacağız”


KAYAD’ın mücadelesine, görüş ve düşüncelerine değer verdiklerini belirten Korkmazhan, kadının özgürleşmesinin ve eşitliğinin önündeki en büyük engel olan erkek egemen sömürü sistemine karşı birlikte mücadele yürüteceklerinin altını çizdi.

“Kadınların maruz kaldığı her türlü sömürü, baskı ve şiddet karşısında kadınların yanında mücadele edeceğiz. Kadınların özgürleşme mücadelesini desteklemeye devam edecek, cinsiyetçilik, cinsiyetçi ilişkiler ve cinsiyetçi dile karşı mücadele edeceğiz” diyen Korkmazhan, “Kadın, toplumsal yaşamda eşit ve saygın yerini almalıdır. Yaşamın her alanında pozitif ayrımcılık ve kota ilkesinin uygulanması için çalışacağız” dedi.

Kadının ev içi emeğinin görmezden gelindiğini, ev emekçisi kadınların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılması gerektiğini ve kadın çalışanların kuralsız, güvencesiz, sendikasız çalışmasının yasaklanarak, sendikalaşmanın zorunlu hale getirilmesini savunduklarını ifade eden Korkmazhan, “Kadına yönelik şiddet, baskı ve tacizler en ağır hapis cezası ile cezalandırılmalıdır. Kadın dayanışma merkezleri ve kamusal çocuk bakım merkezleri açılmalıdır” dedi.

“Ataerkil toplumsal cinsiyet algılarının ve rollerinin değişimi için her alanda kararlı adımlar atılmalı, eğitim müfredatı yeniden ele alınmalıdır. Yasalar tüm baskıcı gelenek ve çağdışı unsurlardan arındırılmalıdır” diyen Korkmazhan, kadın ticareti ve seks köleliğinin engellenmesi ve gece kulüplerinin kapatılması gerektiğinin altını çizdi.z


Benzer Haberler

BM “İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı”

AA

640 kilo kaçak etle yakalandı “yol kenarında buldum” dedi

Voice Kıbrıs Haber

EURO 2024: Hırvatistan 2-2 Arnavutluk

NTV

İki kadının bavulunda 41 kilo uyuşturucu!

TAK

Kartingde sırada üçüncü randevu var

Voice Kıbrıs Haber

“Great Sea Interconnector” tartışma yaratıyor

TAK