"Yanan anjiyo cihazı yenilenmedi, hala pad cihazı yok" - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

“Yanan anjiyo cihazı yenilenmedi, hala pad cihazı yok”

CTP Milletvekili Filiz Besim Meclis konuşmasında, ek bütçeye sağlık açısından bakmaya çalıştığını ifade ederek, pandeminin birçok alanda yeniden organize etmenin zorunluluğunu gündeme getirdiğini belirtti.

Girne hastanesinin bitirilmesi için ayrılan para haricinde sağlığa bütçe ayrılmadığını, sadece önceden edinilen borçların ödenmesini öngördüğünü söyleyen Besim, yurt dışında tedavi görenlerin sevk ücretlerinin Sağlık Bakanlığının sırtında olduğunu belirterek, kalp damar cerrahisinin yangından beri tadilatının bitirilemediğini hatırlattı.

Yanan anjiyo cihazının yenilenmediğini, hala pad cihazı olmadığını, bunların ciddi sevkler oluşturduğunu dile getiren Besim, ek bütçede Eczacılık Dairesine ait kalem de olmadığını, alımı için adım atılan ilaçların da yıl boyunca yeterli olmayacağını belirtti.

Koruyucu sağlık hizmetlerinin öneminin artık herkes tarafından görüldüğünü söyleyen Besim, yapılamayan testleri sıralayarak, kürtaj, diş taraması gibi devletin görevi olması gereken hizmetlerin de yok sayıldığını söyledi.

Sağlık merkezlerinin ihtiyaçları için de bütçe ayrılmadığı eleştirisinde bulunan Besim, hastalıkların çoğunun tedavisindense erken teşhisin daha sürdürülebilir olduğunu kaydetti.

Yanan Devlet Laboratuvarıyla ilgili de neler yapıldığını soran Besim, Yataklı Tedavi Kurumlarının teşkilat yasasının yenilenmesinin “en önemli adım” olduğunu belirtti. Hemşirelerin de mevsimlik işçi muamelesi görmesini eleştiren Besim, Acil Durum Hastanesinin de teşkilat yasasının bir an önce tamamlanması gerektiğini vurguladı.

Besim, hasta bakım ihalesinin gündeme geldiğini belirterek  çalışacak olanların sertifikalarını bakana sorarken,  Maraş’taki 112 istasyonunun hala tadil edilemediğini de ifade etti.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu