FeaturedKIBRIS

Üstel “Yaşananlar, samimiyetsizliğin delilidir”


Başbakan Ünal Üstel, Güney Kıbrıs’ın  son günlerde mülkiyet konusunda bireyleri de hedef almaya başlayan baskı ve sindirme politikalarına karşı halkın müsterih olmasını isteyerek, “Devletimiz ve hükümetimiz her zamanki gibi Türkiye ile birlikte Kıbrıs Türklerine kurulmaya çalışılan her tuzağı istikrarlı ve kararlı duruşu ile bir kez daha bozacak güçtedir” dedi.

Üstel, uluslararası camiaya seslenerek; “BM çözüm planlarının tamamına bugüne kadar samimiyetle destek veren, buna karşılık uzattığı barış ve dostluk eli her seferinde Kıbrıslı Rumlar tarafından geri çevrilen Kıbrıs Türkleri, Güney Kıbrıs Yönetimi’nin acımasızca dayattığı insan hakkı ihlallerine ve izolasyonlara karşı uluslararası hukuka dayanan haklılığı ve köklerinden aldığı güç ve kararlılıkla direnmeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Üstel, Kıbrıs’ta kalıcı bir çözümün; Kıbrıslı Türklere boyun eğdirmeye çalışmakla değil, adadaki mevcut gerçekler temelinde hareket edilmesi ile mümkün olabileceğine de işaret ederek, “Devletimiz ve hükümetimiz her zamanki gibi Türkiye ile birlikte Kıbrıs Türklerine kurulmaya çalışılan her tuzağı istikrarlı ve kararlı duruşu ile bir kez daha bozacak güçtedir. KKTC ve Kıbrıs Türk halkı Anavatan Türkiye ile omuz omuza yürüttüğü bu davada da kuşkusuzdur ki başarılı olacaktır” dedi.

Başbakan Ünal Üstel, son günlerde mülkiyet konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama yaptı.

Üstel, Güney Kıbrıs Yönetimi’nin son günlerde mülkiyet konusunda bireyleri de hedef almaya başlayan baskı ve sindirme politikalarının, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin izolasyonlar ve siyasete alet edilmiş hukuki süreçlerle çökertilmeye çalışıldığı genel Kıbrıs Rum stratejisinin somut örneklerinden biri olduğunu kaydetti.

-“Yaşananlar, samimiyetsizliğin delilidir…Milli birlik ve beraberliğimize dört elle sarılmalıyız”

“Yaşananlar, federasyon müzakerelerinin devamından, ilişkilerin geliştirilmesinden, barıştan ve dostluktan söz eden Kıbrıs Rum Yönetimi’nin aslında ne kadar samimiyetsiz olduğunun delilidir” diyen Üstel, açıklamasında şunları belirtti:

“Yaşananlar, milli davaya bağlı hükümetimizin ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman dile getirdiği Milli Birlik ve Beraberliğimize dört elle sarılmamızın ve milli siyasetimiz etrafında birleşmemizin her zamankinden daha da fazla önem taşıdığını göstermektedir.

Kıbrıs Türklerinin, kurucu unsur olarak yer aldığı onurlu bir çözümü, Güney Kıbrıs  Yönetimi’nin Kıbrıs Türkleri için asla hak olarak görmediğini idrak etmekte direnen herkesin, artık bunu görmesi ve tek çıkış yolu olan Egemen Eşitlik ve Eşit Uluslararası Statüye dayalı yeni çözüm vizyonumuza destek vermesinin zamanı gelmiştir.

-Taşınmaz Mal Komisyonu etkin bir şekilde çalışmaktadır

Bilinmelidir ki; Kıbrıslı Rumların başvurularını değerlendirmek üzere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından etkin bir iç hukuk yolu olarak tanınan Taşınmaz Mal Komisyonu, Kıbrıs Rum liderliğinin tüm engelleme çabalarına karşın kurulduğu günden bugüne etkin bir şekilde çalışmaktadır.

Hükümet olarak, göreve geldiğimiz ilk günden beri, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun uluslararası hukuk kriterleri çerçevesinde, etkin bir iç hukuk yolu olarak çalışmaya devam etmesi konusuna ayrı bir hassasiyet gösterdik.

– Son iki ay içinde 70 milyon sterlin ödeme…

Tazminatların geciktirilmeden ödenmesi için oluşturduğumuz yeni fon ve kaynaklar sayesinde 2020 yılı sonuna kadar tazminat kararıyla neticelendirilmiş, ihtilaf içermeyen çok sayıda dosyaya 70 milyon Sterlin’e yakın ödeme son bir iki ay içerisinde yapılmış ve yapılmaktadır. Devam eden dosyaları da siyasi istikrar ve kararlılıkla yaratılan kaynaklarla süratle sonuçlandırmaya devam ediyoruz.

Hal böyle iken, Kıbrıs Rum liderliğinin konuyu bireyleri hedef alacak şekilde mahkemelerine taşıması ve geçmişte yaptığı gibi emsal davalar yaratmaya çalışarak mülkiyeti ve hukuku siyasi amaçlara alet etmesi kabul edilebilir değildir.

Ülkemizde, Uluslararası hukuka ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun şekilde uygulanan mülkiyet rejimine göre hareket eden kişilere yönelik yapılan ve adeta insan hakları gaspına dönüşen bu girişimleri kınıyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti ve halkı, bu politikalarla, dün sindirilemediği gibi, yarın da sindirilemeyecektir. Güney Kıbrıs Yönetimi’nin ve arkasındaki malum güçlerin dayattığı politikaların KKTC’yi ve Kıbrıs Türklerini sindireceğini umut edenler her zamanki gibi tarih bilmez vahim bir yanılgı içindedirler.

Uluslararası camiaya bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. BM çözüm planlarının tamamına bugüne kadar samimiyetle destek veren buna karşılık uzattığı barış ve dostluk eli her seferinde Kıbrıslı Rumlar tarafından geri çevrilen Kıbrıs Türkleri, Güney Kıbrıs Yönetimi’nin acımasızca dayattığı insan hakkı ihlallerine ve izolasyonlara karşı uluslararası hukuka dayanan haklılığı ve köklerinden aldığı güç ve kararlılıkla direnmeye devam edecektir.

Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm, Kıbrıslı Türklere boyun eğdirmeye çalışmakla değil, adadaki mevcut gerçekler temelinde hareket edilmesi ile mümkün olabilir. Son gelişmeler karşısında halkımız müsterih olmalıdır. Devletimiz ve hükümetimiz her zamanki gibi Türkiye ile birlikte Kıbrıs Türklerine kurulmaya çalışılan her tuzağı istikrarlı ve kararlı duruşu ile bir kez daha bozacak güçtedir. KKTC ve Kıbrıs Türk halkı Anavatan Türkiye ile omuz omuza yürüttüğü bu davada da kuşkusuzdur ki başarılı olacaktır.”


Benzer Haberler

Alayköy’de kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu!

Voice Kıbrıs Haber

Gönyeli-Boğazköy Anayolu’nda ölümlü kaza!

Voice Kıbrıs Haber

LTB Başkanı Harmancı, İzmir’de temaslar yaptı

Voice Kıbrıs Haber

Yarın yer yer sağanak yağış bekleniyor

Voice Kıbrıs Haber

Girne Turizm Limanı’nda Nokta Operasyonu!

Voice Kıbrıs Haber

Kıb-Tek, dolandırıcılık maksatlı kurulan sitelerle ilgili halkı uyardı

Voice Kıbrıs Haber