FeaturedKIBRIS

“Üreticilere yüzde 50 tohumluk desteği verilecek”

Nohut, mercimek, yerfıstığı , susam ürünlerin artırılması ile ilgili ilk toplantı Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda gerçekleşti.

Ürün deseni geliştirmek amacıyla başlatılan projede; ülke ihtiyacına uygun nohut, mercimek, susam ve yerfıstığının yerli üretici tarafından üretilmesi ile ülke üreticisine katkı sağlayarak, dış piyasaya olan bağımlığı azaltması hedefleniyor. Bu proje ile birlikte bulunacak ihrcat pazarları için üretici alışkanlıkları ve kapasiteleri geliştirilmesi sağlanacak.

Nohut, mercimek, yerfıstığı  ve susam’a yüzde 50 oranında tohumluk desteği verilecek

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kıbrıs Türk Ticaret Odası himayelerinde gerçekleşecek alternatif ürünlerin üretilerek iç ve dış piyasada pazarlanması konusundaki ilk toplantısını Bakanlıkta gerçekleştirdi.

Toplantıya Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Kıbrıs Türk Ticaret Odası yetkilileri, Karpaz Tütün Kooperatifi yetkilileri, bazı iş insanları ve bazı üreticiler katıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıda, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile ülkemizde geçmiş yıllarda yetiştirilen ve artık üretiminden vazgeçilen ürünlerin yeniden alternatif ürün olarak yetiştirilerek pazarlanması konusunda işbirliği yapılacak.

Toplantıda konuşan Bakan Oğuz, bakanlık olarak geçmiş yıllarda ülkemizde yetiştirilen ürünlerin artırılması ve çeşitlendirilerek, gelirlerin artırılması konusunda ‘’bu üreticileri nasıl destekleriz’’ diye çeşitli çalışmalar yapıldığını, ithalat ve ihracat dengesinin korunması noktasında da bir takım çalışmaların başlatıldığını aktardı.

Bakan Oğuz, yapılacak işbirliği çerçevesinde üretimin ve üreticinin yanında olduklarını belirtti

Bakan Oğuz, bu topraklarda yetişen birçok tarımsal ürün olduğunu, geçmiş yıllarda yürütülen çalışmaların artık hayata geçmesi gerektiğini söyledi. Amaçlarının alternatif tarım ürünlerini üretmek ve alternatif tarım ürünlerine yeni ürünler katmak olduğunu da belirten Oğuz, yurt dışından ithal edilen tarımsal ürünleri ülkemizde nasıl üretebiliriz ve ithalattan kurtulabiliriz noktasında, üreterek elde ettiğimiz gıdaları ihraç noktasında yurt dışına pazarlayabilmenin önemine değindi.

Pandemiden sonra gıdanın öneminin daha fazla gün yüzüne çıktığını söyleyen Bakan Oğuz, turizm ve yüksek öğretimin yanında tarım ve hayvancılığın da lokomotif sektörlerden biri haline geldiğini söyledi. Oğuz, dünyadaki EMTİA fiyatlarının ülkelerin gelirlerini, giderlerini ve bütçe dengelerini etkileyen bir unsur olduğuna dikkat çekti.

Oğuz konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Gıdanın günden güne değer kazanması sonrası bizler de ülkemizde nasıl bir açılım yapabiliriz diye bir çalışma başlattık. Ülkemizde şu anda kuru ziraat noktasında yapılan üretimde arpa sonra da buğday geliyor. Ama geçmiş yıllarda çok fazla nohut üretimi yapılıyordu. Daha sonraki yıllarda üreticiler nohut üretimi yapmaktan vazgeçti. Üretimde hangi alan olursa olsun mutlaka kar zarar dengesi kısmında, gelir anlamında en fazla nereden gelir elde ediliyorsa üreticilerimiz oraya yöneliyor. Bu defa da üretimde plansız üretim ve dengesizlikler ortaya çıkarıyor. Bu da planlı üretimi olumsuz etkiliyor. Bu ülkede artık planlı üretim yapılması gerekiyor. Bu konu ile ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı olarak çalışmalarımız devam ediyor.’’

Alım garantili ekim yapılacak

Üreticilerle alım garantili ekim söz konusu olduğunu söyleyen Oğuz, bununla ilgili araştırmalar yapıldığını, üreticilerin üretimden kopartılmadan üretimin devamlılığının sağlanacağını söyledi. Bakan Oğuz, “alım garantisi” konusunda hem iş insanlarımızın hem de Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Toprak Ürünleri Kurumu’nun üzerine düşen görevi yapacağını söyledi.

Nohut yanında “yer fıstığı” konusunda da girişim yapıldığını dile getiren Oğuz, yurt dışından yer fıstığı ithal edildiğini, artık bu ürünün de kendi topraklarımızda üretilmesi gerektiğine olan inancını belirtti. ‘’Bu topraklarda yer fıstığı üretebilirsek; o zaman yurtdışına vermiş olduğumuz milli değerimiz ülkemizde kalabilir’’ diyen Bakan Oğuz, susamın da alternatif bir ürün olarak üretilebileceğini dile getirdi.

Oğuz, susam konusunda Karpaz Tütün Kooperatif’inin işin içinde olması ile üretilecek mercimek, susam, nohut ve yer fıstığının pazar sorunu olmadan, alım garantisi verilerek üreticiyi teşvik ederek üretime yönlendirilmesinin önemine değindi.

Nohut, mercimek, susam ve yer fıstığı konusunda bir çalışma başlattıklarını açıklayan Bakan Oğuz, bütçe çerçevesinde tohumları sertifikalı ve ilaçlı olmak kaydı ile yüzde 50 tohumun bakanlık tarafından ödeneceğini söyledi.

‘’Kendi topraklarımıza bu ürünlerin ekimini yaptırarak, hem ürünü yetiştirme hem pilot bir çalışma hem de önümüzü görme anlamında bir üretim olacaktır. Buradaki soru işareti şudur; Üretim olduktan sonra girdi maliyetlerine göre bu ürünün fiyatlandırması ne olacak?’’ diyen Oğuz, üretimin devamlılığı için en önemli meselenin bu olduğunu söyledi.

Ülkemiz için güzel bir işbirliği olacağını dile getiren Bakan Oğuz, ‘’Hedefimiz buradan aldığımız olumlu sonuçlar sonrası bu yelpazeyi gerek miktarsal, gerek dönümsel anlamda artırarak, çeşitsel anlamda başka alternatif ürünlere yönelmektir’’ dedi.

DENİZ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz konuşmasında tarımın ülke için çok önemli olduğunu, tarımın bu ülkede lokomotif sektör olabileceğini savundu. Deniz, Türkiye’den gelen suyun tarım alanlarına dağılması ile tarımın öneminin daha fazla artacağını da belirtti.

Deniz konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Dünyada yaşanan sıkıntılar ve Covid-19 sürecinden sonra tarımın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısı ile bu ülkede bilinçli tarım yapmak çok önemlidir. Buradaki en büyük görev Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’mıza düşüyor. Çeşitlendirme ve katma değerli ürünlere destek sonucunda, biz kaynak tüketen değil kaynak yaratan bir sektör olacağız. Üreticilerimizin üretirken kazanmasını ve kazandıracak olmasını istiyor ve özendiriyoruz. Dolayısı ile burada Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen teşvik çok önemlidir. Bu konuda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na teşekkür ediyoruz. Özellikle tohumda yüzde 50 teşvik verilmesi ve üretilecek olan ürünün “alım garantili” olarak iş insanlarımız tarafından bunun karşılanması çok önemlidir.’’dedi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak ürünlerin iç piyasada tüketilmesi sonrası ellerinde kalan ürünlerin dış pazarlara ulaşması için gerekli girişimleri yapacaklarını aktaran Deniz, Kıbrıs ürünlerinin vergisiz İngiltere pazarına ulaşması için de girişim başlatıldığını söyledi.

Deniz, düzenli ve planlı üretim yapılması halinde dış pazarlara erişme şansımızın olacağını da savunarak, dış pazarda alım taleplerine göre bizim de kendimizi programlamamız ve üretimimizi planlar çerçevesinde yapmamız gerektiğini söyledi.

Tarım sektörünün önünün açık olduğunu savunan Deniz, ‘’Bu ülkede tarım her zaman iş yapacak olan bir sektördür. Madem ki teşvik ve destek de var; bizim toprağa sarılmamız ve katma değerli üretmemiz gerekir. Ülke kaynaklarını tüketmeden ülkeye refahı getirelim. Buradan herkes bu paylaşımı yapsın. Dolayısı ile burada hem Sayın bakana hem üreticilerimize hem de alım garantisi veren iş insanlarımıza teşekkür ediyorum’’ dedi.


Benzer Haberler

AİHM’den Kıbrıs Cumhuriyeti’ne 30 bin euro ceza

Nöbetçi eczaneler (17 Haziran 2021)

Voice Kıbrıs Haber

‘Maraş’la ilgili kararı ayakta alkışlıyoruz’

Voice Kıbrıs Haber

Dr. Fazıl Küçük ve Denktaş’ın ölüm yıl dönümleri nedeniyle Mevlid-i Şerif okutulacak

Rum Meclis Başkanı: Kıbrıs sorunun çözümü Türkiye’ye bağlıdır

Dr. Fazıl Küçük Vakfı’ndan burs duyurusu

Voice Kıbrıs Haber