"Uluslararası toplumun, kalıpların dışında düşünmesi gerek” - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

“Uluslararası toplumun, kalıpların dışında düşünmesi gerek”Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta masaya konan iki devletli çözüm modelinin kabul edilmemesi halinde, adanın sürekli bölünmüş ve bölgedeki doğalgaz kaynaklarının da atıl kalacağını öne sürdü.
Tatar, The Guardian gazetesine verdiği demeçte Kıbrıs sorunuyla ilgilenen uluslararası toplumun kalıpların dışında düşünmesi gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta yarım asırdır müzakere edilen federasyon çözüm modelinin artık vakit kaybı olduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Ankara’nın kolonisi olacağı yönündeki soruya ise şu şekilde cevap verdi:
“Türkiye anavatanımız, Türk ulusunun bir parçasıyız. Uluslararası toplum ambargo ve izolasyonları kaldırmazsa, tek yardım aldığımız Türkiye ile doğal olarak entegrasyonumuz hızlanacak. Türkiye, Kıbrıs Türkleri’nin başı ne zaman sıkışsa yardımına koşmuştur. İki ayrı devlet ve egemenlikte bir an önce çözüm olmazsa, bölgedeki doğalgaz kaynakları çıkartılmadan deniz altında atıl kalacak, bir süre sonra yeşil enerji ön plana çıkacağından dolayı ekonomik değeri de olmayacak. Enerji şirketleri, kriz olan bölgelere gelmek istemez.”

Benzer Haberler

Başa dön tuşu