UBP, DP ve YDP Uluslararası Asya Siyasi Partiler Konferansı'na katılıyor - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

UBP, DP ve YDP Uluslararası Asya Siyasi Partiler Konferansı’na katılıyor

UBP, DP ve YDP, İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Asya Siyasi Partiler Konferansı’na (ICAPP) katılıyor.

UBP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, üç partinin katıldığı konferans, 17-19 Kasım tarihlerinde yer alıyor.

52 Asya ülkesinden siyasi parti temsilcilerinin katıldığı toplantılarda,UBP’den Genel Sekreter – Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve Milletvekili Yasemi Öztürk; DP’den Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Çeliker, Türker Yılmaz ve YDP’den Milletvekili ve Genel Sekreter Talip Atalay ve Erşah Yılmaz hazır bulundu.

“Küresel Barış, Refah ve İşbirliğini Güçlendirmede Siyasi Partilerin Rolü” temalı konferansın yanı sıra, tematik toplantılarda KKTC’den ilk kez siyasi partiler de yer aldı.

KKTC’nin uluslararası anlamda hak ettiği yeri alması amacıyla parti temsilcileri diğer partilerin genel başkan ve sekreterleri ile görüşerek lobi yapma imkanı bulduğu toplantılarda, UBP heyeti Azerbaycan Milletvekili, Türk Konseyi Genel Sekreteri ve Büyükelçi Ramil Hasan ile de görüşerek, kendisini KKTC’ye davet etti.

33 Asya ülkesinden 70 siyasi parti temsilcisi katılacak

Aralarında Çin, Rusya, Güney Kore, Hindistan, Moğolistan, Endonezya, Özbekistan, Filipinler’in de yer aldığı 33 Asya ülkesinden 70 siyasi parti ve uluslararası kuruluştan yaklaşık 200 davetli, ICAPP’ın 11. Genel Kurulunda “Küresel Barış, Refah ve İşbirliği için Diyaloğu Güçlendirmede Siyasi Partilerin Rolü” konusunda sunum yapacak.

Avrupa’daki dört büyük siyasi grup temsilcileri, Afrika ve Latin Amerika siyasi partilerinin çatı kuruluşları da ICAPP 11. Genel Kurulu’nda hazır bulunacak.

ICAPP Genel Kurulu’nun yanı sıra Medya Forumu, Turizm Teşvik ve Şehirlerarası İşbirliği Konseyi, İş Konseyi toplantıları da yapılacak.

ICAPP nedir?

Asya ülkeleri siyasi partileri arasında iş birliği ve diyaloğu teşvik etmek üzere 2000’de kurulan ve uluslararası bir çatı kuruluş olan ICAPP, düzenli tematik toplantılar ile siyasetçileri bir araya getiriyor. ICAPP, iki yılda bir düzenlenen Genel Kurul faaliyetlerinin yanı sıra, Medya Forumu, Turizm Konseyi, Kültür Konseyi, İş Konseyi, Doğal Afetler ile Mücadele Programı gibi tematik toplantılar yapıyor.

ICAPP, Daimi Üyeler Komitesi altında görev yapan Kadın Kolları ve Gençlik Kolları birimleri ile siyasetin bütün alanlarında aktif ve tecrübeli siyasetçileri bölgesel ve küresel konular çerçevesinde bir araya getiriyor. Ayrıca ICAPP, Avrupa, Afrika ve Latin Amerika’da faaliyet gösteren siyasi partilerin benzer çatı kuruluşları ile de iş birliği toplantıları yapıyor.

ICAPP 10. Genel Kurul 2018’de Birleşik Rusya Partisi ev sahipliğinde Moskova’da düzenlenmişti.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu