FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

“Türkiye’yi kınamak yetmez, çözüm çabalarımızı yoğunlaştıracağız”

Hatice KERLO

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, Kapalı Maraş’ın bir bölümünün açılmasını, ilgili BM kararları ve Maraş ile ilgili yapılan anlaşmaların ihlali olarak değerlendirdi. Stefanu, Türkiye’nin Maraş’ın kapalı bölgesinde gayri yasal oldubitti eylemlere girişmesiyle hem müzakerelerin yeniden başlamasını hem de çözüme ulaşma çabalarını baltaladığını vurguladı.

Stefanu şöyle devam etti:

“Söylemek istediğim üçüncü şey ise hem Maraş’ın hem de Türkiye’nin diğer ihlal olgularının, askıda olan Kıbrıs sorununun birer olgu ve türevi olduğudur. Türkiye’nin, bunları yapma lüksü vardır ve bunu bizi bölünmeye yaklaştırmak için yapabilir. Dolayısıyla, Türkiye’yi sadece kınamak yetmez. Tabii ki şikâyet edeceğiz. Ancak sadece kızmak ve öfkelenmek yetmez çünkü bu eylemler nihayetinde ayrılıkçı eğilimleri ve ikili mantıkları körüklemektedir. Bu durum bizi, Kıbrıs sorununu çözmek için müzakereleri yeniden başlatmaya odaklanma yönündeki çabalarımızı ve eylemlerimizi yoğunlaştırmaya götürmeli.” 

AKEL Genel Sekreteri Stefanu, Voice Of The Island’a verdiği röportajının devamında, Kapalı Maraş ve partisinin Kıbrıslı Türklerle olan ilişkileri hakkında konuştu. 

“AKEL, kendisine ait olan siyasi yakınlaşma politikasını geliştiriyor”

Stefanu, AKEL’in uzun yıllar boyunca kendisine ait olan siyasi yakınlaşma politikası izlediğini söyleyerek, “AKEL, bu yakınlaşma politikasını izlediği için Türkiye yanlısı bir politika izlemekle de suçlanıyordu ”dedi.

Stefanu, AKEL kadar yakınlaşma konusunda tutarlı olan başka bir parti bulunmasa da diğer partilerin en azından yakınlaşmanın önemini kabul ettiklerine dikkat çekti. 

Bu tarz politikanın iki seviyesi olduğunu anlatan Stefanu “Birinci düzey, Kıbrıs Türk toplumunun sol ve ilerici alanının parti ilişkileri düzeyidir. İkinci düzey ise sivil toplumdur. Eğitim veya sendikal örgütler veya yeniden yakınlaşmalar alanında oluşturulan ve aktif olan çeşitli platformlar ile Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik hareketliliği zorlamak, Kıbrıs sorununun çözümü için iki toplum arasında olması gereken güveni oluşturmak ve iki toplum arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve inşa edilmesi için yapılan yaklaşımlardır” diye konuştu.

“Sol partilerle ortak bir duruş bulma çabası

Stefanu, AKEL’in CTP ile olduğu kadar TDP ve aynı zamanda solda hareket eden daha küçük partilerle de iyi ilişkileri bulunduğunu ifade ederek,Bu temaslar aracılığıyla hem güncel hem de önemli siyasi konularda ortak bir duruş bulma çabası içinde tartışmaya özen gösteriyoruz. Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesi ve temeli gibi, aynı zamanda yapılması gereken eylemler ve yapılması gereken seferberlikler için Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler birlikte çözüm mantığının ve yeniden birleşmenin teşvik edilmesi gibi konularda hareket etmek için çabalıyoruz” dedi.

Aynı zamanda ilerici Kıbrıs Türk toplumunun örgüt ve hareketleriyle temasları olduğunu aktaran Stefanu, ortak etkinlikler yapmaya çalıştıklarından söz etti. Stefanu, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin çözüme ulaşmak için ortak çabaları canlandırmak ve güçlendirmek amacıyla başka organizasyonlar düzenleme ve girişimlerde bulunma yönünde çalışmalarda bulunduklarını da kaydetti. 

“Kıbrıs devleti, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin iki toplumlu devletidir”

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs devletinin, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin iki toplumlu bir devleti olduğuna işaret eden Stefanu, “Devlet, 1960 anayasası çerçevesinde içerik kazanmış olduğu gibi, normalde anayasada yer alan siyasal eşitlik çerçevesinde ve birlikte yönetilmesi gerekiyordu. Ancak, 1963-64’te toplumlararası çatışmalar, 1974’de yaşadıklarımız vardı. Bu, hem toprak hem de nüfus ayrımını fiilen getirdi” diye konuştu.

Stefanu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türk toplumuna her zaman  “size yardım etmek istiyoruz, Kıbrıs sorununu çözmek istiyoruz”  mesajını inandırıcı ve güvenilir bir şekilde ileten girişimlerde bulunması, bu yönde politikalar üretmesi gerektiğini ifade etti. 

Stefanu, bunun Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tekrardan ortak devletin eş yöneticileri olacak federal bir devlete dönüştürebilmek için gerekli olduğunu vurgulayarak, “Bu gerçekleşene kadar Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs devleti, mesajın pratikte iletilebilmesi için hem ekonomik hem de sosyal anlamda çeşitli politikalarla Kıbrıslı Türklere yönelik girişimlerde bulunmalı. Kıbrıslı Türklere, “siz de bu devletin vatandaşısınız ve sizleri de hesaba katıyorum” mesajı güvenilir ve ikna edici şekilde gönderilmelidir. Kıbrıs’ta bu politikaları yapmamıza izin vermeyen anormal bir durum var. Bu nedenle Kıbrıs sorununun çözülmesini istiyoruz” dedi.

“Kıbrıslı Türklerin güvensizliği, geleceğinden çok daha büyük”

Stefanu, Kıbrıslı Türklerin Kuzey’de çok zor durumda oldukları yönündeki görüşünü dile getirerek, “Aynı zamanda Türkiye’nin sıcak nefesini de hissediyorlar ve Kıbrıslı Türklerin güvensizliği, geleceğinden çok daha büyük.  Dolayısıyla Kıbrıs sorununun çözümüyle  özellikle Kıbrıs Türklerine ve tabii ki Kıbrıslı Rumlara bundan daha büyük bir hizmet yoktur. Kuzey’deki nüfus yerleşimini de göz önünde bulundurduğumuzda,  birkaç yıl içinde bizimle görüşmek ve tartışmak için Kıbrıslı Türk olmayacaktır ”diye konuştu.

AKEL’in görevlerinden birinin de Kıbrıslı Türklere yardım etmek olduğunu anlatan Stefanu, “Kıbrıslı Türklerin güvenini kazanmak için onların vicdanını da kazanmamız gerekiyor, çünkü biz gerçekten çözümün ortak devlet çerçevesi içinde olmasını ve ortak vatanımızı birlikte yönetmek istiyoruz” şeklindeki görüşlerini ifade etti. 

Stefanu sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Kıbrıslı Türk yurttaşlarımıza bir mesaj göndermek istiyorum. Durum çok zor, her zamankinden daha kritik, kalıcı bölünmüşlük çok görünür. İlk söylemek istediğim şey, Kıbrıslı Türklerin ve tabii ki Kıbrıslı Rumların da umutlarını ve beklentilerini kaybetmemeleri. İkinci söylemek istediğim ise AKEL, Kıbrıs sorununa çözüm bulmaktan asla vazgeçmeyecek ve “incir incirdir, kayıklar kayıklarda kayık”( Bir şeyleri süslemeden adıyla söylemek anlamına geliyor) diyerek zorluklara rağmen çabalarımıza devam edeceğiz”.

Voice Kıbrıs Haber 2021

 

.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu