KIBRIS

Turizm amaçlı gemiler güneye gelemeyecek


Sehayat amaçlı yolcu gemileri bu yıl güneye gelemeyecek.

Havaalanları yeniden faaliyete geçerken ve yurt dışından ilk uçaklar gelirken seyahat gemileri için yeşil ışık yakılmadı.

Limasol Liman Müdürü Panayiotis Agathocleous’a göre adada seyahat- turist gemisi görebileceğimiz en erken tarihin 2020 yılı sonları olabileceğini söyledi.

Agathocleous, Seyahat gemilerine de hizmet edilmesini öngören kısıtlama tedbirlerinin yumuşatılmasının üçüncü aşamasında yolcu gemileri sektörünün salgın nedeniyle hareketsiz kaldığını ve yakın bir zamanda faaliyet göstermesinin beklenmediğini vurguladı.

Agathocleous “Ne yazık ki, gemi yolculuğu uçuşlardan çok farklıdır çünkü çok ön hazırlık gerektiriyor. Bu, çeşitli ülkelere gerçekleştirilen 10-15 günlük bir yolculuk için yol haritası gerektiriyor.

Bunun yanı sıra, yolcular kapalı bir alanda bu kadar saat başka kişilerle birlikte yolculuk etmeye psikolojik açıdan hazır olmalıdır” dedi.

Agathocleous, yolcu gemilerinin yolculuklarına başlamalarının ve limanlara gelmelerinin yılsonu ya da 2021 yılı ortasında başlamasının beklendiğini açıkladı. Bu yıl ekim – kasım aylarında adaya gelmesi programlı olan 72 yolcu gemisinden yaklaşık 55’nin iptal edildiğini duyurdu.

Tüm zorluklara rağmen, büyük şirketlere ait yolcu gemilerinin Limasol – Moni’ye demirlemeleri Liman İdaresini çok mutlu ettiğini belirten Agathocleous, seyahat gemilerinin yeniden faaliyete geçene kadar en az altı yolcu gemisinin Kıbrıs’ı seçmesinin adaya büyük ekonomik katkı sağladığını dile getirdi.

Agathocleous limanların aynı anda yükleme ve boşaltma konularında normal olarak çalışmaya devam ettiklerin, tüm gerekli önlemleri aldıklarını ve liman tesisleri kullanıcıları ile mürettebatla ilgili önlemlerin bazılarının artık değişmeye başladığını belirtti.

Ticaret gemisi mürettebatının artık dinlenmek için limana inebildiğini ve ay sonundan itibaren ada içine kadar inebileceklerini belirtti.

Aynı şeyin limana demirleyen savaş gemisi mürettebatı ile de aynı olduğunu belirten Agathocleous bu mürettebatın da A ve B kategorisinden ülkelerden gelmeleri ve test yapmaları durumunda adanın iç bölgelerini de ziyaret edebileceklerine vurgu yaptı.

(KHA)Benzer Haberler

Sanayiciden sağduyu çağrısı

TAK

Zanlının 2 yerden daha hırsızlık yaptığı tespit edildi

Voice Kıbrıs Haber

KTEZO “Bütün bu toz duman içinde bu işten vurgun yapanlar hiç de az değildir”

TAK

Çavuş “Bu hafta 20 ton 880 kilogram et gelecek”

TAK

Naimoğulları “Hiçbir konuda uzlaşı yoktur, eylem devam ediyor”

TAK

Kampüste yapılan kontrolde ikamet izinsiz olduğu belirlendi

Voice Kıbrıs Haber