TÜK'ten yemlik arpa fiyatına ilişkin açıklama - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

TÜK’ten yemlik arpa fiyatına ilişkin açıklama

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK), Türkiye iç piyasasından ithal edilecek yemlik arpa miktarını artırmaya yönelik çalışmalarına devam ettiğini belirterek, daha fazla miktarın teminine olanak sağlayacak mal oluş maliyetine göre yemlik arpa satış fiyatının değerlendirileceğini bildirdi.

TÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, “32/1192 sayılı yasa” uyarınca kamu yararını gözeterek denetime tabi madde olan yemlik arpanın hayvan besleyicileri ile yem fabrikalarına intikalini gerçekleştirdiğini kaydetti.

Toprak Ürünleri Kurumu, bu görevini ifa ederken, yemlik arpayı mümkün olabilecek en uygun fiyatla satışa arz ettiğini ifade etti. Kurum, mal ve hizmet alımlarında “20/2016 sayılı İhale Yasası” kapsamında olan kurumun yeterli miktarda yemlik arpayı tedarik etmek amacıyla ihaleye çıktığını ve Kasım 2018’de gerçekleştirilen ihalenin CIF-LO Gazimağusa 281,90 USD fiyatla bağlandığını anımsattı.

Bu fiyata vergilerin, fonların ve diğer giderlerin ilavesiyle yemlik arpanın mal oluş maliyetinin, finansman giderleri hariç, 1,700.00TL/Ton civarlarında gerçekleştiğini ifade eden TÜK, şöyle devam etti:

“Kurumumuz halihazırda yemlik arpa satışlarını peşin 1,620.00 TL/Ton fiyatla gerçekleştirmekte olup bu satış fiyatının uygulanmasına Türkiye’den boşaltma ve gümrük masrafları hariç 1,250.00 TL/Ton fiyatla mümkün olabildiği kadar miktarda ithal edilen yemlik arpa katkı yapmaktadır. Türkiye’den ithal edilen yemlik arpanın mal oluş maliyeti 1,450.00 TL/Ton civarlarında oluşmaktadır. Gelinen aşamada, 20/2016 sayılı İhale Yasası’na tabi olan Toprak Ürünleri Kurumu Türkiye iç piyasasından ithal edilecek yemlik arpa miktarını artırabilme yönündeki çalışmalarına devam etmekte olup, daha fazla miktarın teminine olanak sağlayacak mal oluş maliyetine göre yemlik arpa satış fiyatı değerlendirilecektir. Hayvan besleyicilerimize saygı ile duyurulur.”

(TAK)

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu