FeaturedKIBRIS

TÜK’ten hayvan üreticilerine ve yem fabrikalarına önemli duyuru


Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) hayvan üreticilerine ve yem fabrikalarına 2020 ürünü yemlik arpa stoklarına ilişkin duyuru yaptı.

Kurum’dan yapılan duyuru şu şekilde:

“Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) olarak satışını yapmakta olduğumuz 2020 ürünü  yemlik arpa stoklarımızda oluşan piyasa talebine karşılık, yetersizliğin giderilmesi amacı ile Kurumumuz tarafından yapılmış olan dünya borsalarındaki  fiyat araştırması sonucu, global piyasalarda yüksek arpa talebinin etkisiyle oluşan fahiş fiyatlarından ülkemizdeki et ve süt üreticilerini koruması adına, TC Toprak Mahsülleri Genel Müdürlüğü ile imzalanmış olan sözleşme sonucunda 25 Aralık 2020 tarihinde ilk parti 3000 tonluk yemlik arpanın ülkemize gelmesi planlanmaktadır.

Ülkemiz üreticilerinin ihtiyaçları mukabilinde yemlik arpa ithalatımızın haftalık periyotlarla devamının sağlanması için gerekli olan tüm çalışmalar Kurumumuz tarafından tamamlanmıştır.

Toprak Ürünleri Kurumu olarak, yapılacak olan arpa ithalatı sonucunda oluşacak olan maliyetlerin yükselmesi münasebeti ile üreticilerimiz arasındaki fırsat eşitliğini bozmamak adına, Kurumumuzun depolarında bulunan arpa stoku ile Toprak Mahsülleri Ofisi’nden ithal edilecek aranın paçal maliyetinin hesaplanması sonucunda üreticilerimize asgari seviyede bir fiyat saptanmış olup, 21 Aralık 2020 tarihinden itibaren yemlik arpanın peşin fiyatı 2 TL/kg olarak belirlenmiştir.

KKTC Bakanlar Kurulu kararıyla Küçükbaş Hayvan Üreticilerimize faiz destekli arpa sağlanması projesi kapsamında Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd. ile Kurumumuz arasında imzalanan protokol sonucunda, kredileri 21.12.2020 tarihinde onaylanmış olan Küçükbaş Hayvan Üreticilerine ve TÜK Yönetim Kurulu tarafından onaylanan projeler kapsamındaki tüm satışlarda, üreticilerimiz adına belirlenen tüm fiyat ve koşulların devamının sağlanması kararı alınmıştır.

Tüm Hayvan Üreticilerimize ve Yem Fabrikalarımıza saygı ile duyurulur.”

Voice of the Island/TÜKBenzer Haberler

Aysel Ağar ve Enis Yalçın’ın ölüm sebepleri açıklandı

Voice Kıbrıs Haber

Tabipler Birliği: “İlaca erişim sorunu çözülmeli”

TAK

Larnaka Marinası anlaşması iptal edildi

TAK

Hayvancıların eylemi Rum basınında

TAK

Gönyeli Alayköy’de Dünya Çocuk Günü Şenliği

Voice Kıbrıs Haber

2024 yılında 7 bin 312 sürücü cep telefonu kullandığı için rapor edildi

Voice Kıbrıs Haber