AmerikaDÜNYAGenel

Trump’tan Çinli şirkete TikTok’u satması için 45 gün süre

Çin menşeli popüler kısa video uygulamasını ülke çapında yasaklama tehdidinden geri adım atmış gözüken ABD Başkanı’nın Çinli şirket ByteDance’e TikTok’u Microsoft’a satması için 45 gün süre tanıdığı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e karşı ticaret savaşı kapsamında, TikTok dahil Çin menşeli sosyal medya uygulamalarını yasaklamakla tehdit ederken, TikTok’u Çinli teknoloji şirketi ByteDance’den satın almak için görüşmelerde bulunan ​Microsoft’tan yeni açıklama geldi.

ABD merkezli teknoloji devinin Başkan ile görüşmesinin ardından popüler kısa video uygulamasını satın alma pazarlıklarını devam ettirdiğini açıklaması, Trump’ın TikTok’u yasaklama tehdidinden ‘geri adım işareti’ olarak değerlendirildi.

Ulusal güvenlik gerekçesiyle yasak tehdidi
Çin menşeli sosyal medya uygulamalarını yasaklama niyetini ulusal güvenlik endişeleriyle gerekçelendiren Trump, cuma günkü açıklamasında, Microsoft’un satın alma çabalarını kaale almayarak, uygulamayı ‘ABD çapında yasaklamaktan’ söz etmişti.

Ancak Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın haftasonu Başkan ile telefon görüşmesi yapıp güvenlik endişelerini yatıştırmasının ardından yasak planı değişmişe benziyor.

TikTok’u ByteDance’den tamamen koparacak teknoloji lazım
Satış anlaşması pazarlıklarından haberdar üç kaynağın Reuters’e aktardığına göre, Trump, Çinli teknoloji şirketi ByteDance’e video uygulamasını Microsoft’a satmayı kabul etmesi için 45 günlük fırsat penceresi açtı. Bu zaman aralığının ABD merkezli teknoloji devinin TikTok’u ByteDance’den tamamen koparacak teknoloji geliştirmesi için geçiş süreci sağlayacağı belirtildi.

ABD’li yetkililer TikTok’un Çinli şirketin mülkiyeti altındayken kişisel verilerle ilgili yaptığı işlemlerin ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunda ısrar eden açıklamalar yapıyor.

Ancak gelen haberlere göre, kasımdaki başkanlık seçimlerine üç ay kala anketlerde açık ara geride gözüken Trump, kendi Cumhuriyetçi Partisi’nin ileri gelenleriyle yaptığı görüşmelerin ardından, video uygulamasını yasaklama restiyle ilgili fikir değişti.

Bunda TikTok yasağının Trump destekçisi gençleri hayal kırıklığına uğratacağı ve hukuki sorunlara yol açacağı değerlendirmesi rol oynadı.

Microsoft’un “Başkan’ın endişelerine karşılık vermenin önemini tümüyle takdir ediyoruz. Tam bir güvenlik değerlendirmesine tabi ve ABD’nin Hazinesi dahil ekonomik yararına olarak TikTok’u almakta kararlıyız” açıklamasının Trump’ın pozisyon değişikliği işareti olarak yorumlanmasının ardından, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham de “Kazan-kazan yolda” diye tweetledi.

Anlaşma gerçekleşirse, Microsoft’u, 50 milyar dolar değer biçilen TikTok’un teknolojisini ByteDance’in altyapısı ve erişiminden çıkarmak gibi zorlu bir görev bekliyor.

Trump yönetimi, Pekin’e karşı ticaret, bu kapsamda Çinli telekom devi Huawei, Hong Kong, Uygurlar, Güney Çin Denizi, koronavirüs pandemisinin kökeni gibi cepheler üzerinden savaş açmış durumda.

sputniknews.tr


Benzer Haberler

Irak’ta terör saldırıları

Voice Kıbrıs Haber

“Nükleer silahın ciddi sonuçları olur”

Voice Kıbrıs Haber

Uçak kazasında ölü sayısı 112’ye ulaştı!

Voice Kıbrıs Haber

Uluslararası piyasada petrol fiyatlarında son durum

Voice Kıbrıs Haber

Siber saldırı 150 ülkede 200 bin bilgisayarı etkiledi

‘Avrupa’nın tarihinin en zor durumda olduğunu biliyoruz’

Voice Kıbrıs Haber