Türkiye

TC Başbakan yardımcısı Türkeş: ‘Akıncı’nın yapıcı çabalarına destek veriyoruz çalışmalarını takdirle takip ediyoruz’

“TÜRKİYE KIBRIS TÜRKÜNE DESTEĞİNİ EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE SÜRDÜRMÜŞTÜR. BUGÜN DE ADADA DEVAM EDEN MÜZAKERE SÜRECİNDEN BAĞIMSIZ OLARAK KUZEY KIBRIS’A HER TÜRLÜ MALİ, EKONOMİK VE SOSYAL YARDIMLARIMIZI SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ”

TC  Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kıbrıs’ta devam eden müzakere sürecine ve  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yapıcı çabalarına destek verdiklerini, çalışmalarını takdirle takip ettiklerini kaydetti.

Türkeş, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri, ülke yönetiminden Rumlar tarafından dışlandığı dönemden bu yana, Kıbrıs Türküne desteğini en güçlü şekilde sürdürmüştür. Bugün de adada devam eden müzakere sürecinden bağımsız olarak Kuzey Kıbrıs’a her türlü mali, ekonomik ve sosyal yardımlarımızı sürdürmeye kararlıyız” dedi.

Kıbrıslı Rumların baskısı ve dünyanın da hukuku meşru hakları görmezden gelmesiyle Kıbrıs Türklerine uygulanan ambargolara, haksız tecride rağmen, Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs’a desteklerini sürdürdüklerini vurgulayan Türkeş, 2017 yılında da desteklerini sürdüreceklerini belirtti.

Türkeş, “Anavatan olarak Kuzey Kıbrıs’a 2002 yılından bu yana yaklaşık 10 milyar lira düzeyinde destek sağladık. Yapılan bu harcamalara, Su Temin Projesi’nde yapılan yaklaşık 1,6 milyarlık harcama dâhil değildir” dedi.

Türkeş, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığına bağlı kuruluşların 2017 yılı bütçesi üzerinde hükümet adına yaptığı konuşmada  Kuzey Kıbrıs’a yapılan ekonomik katkılardan bahsetti.

2002 yılında 424 milyon lira olan yardım miktarı, 2009 yılında en üst noktaya ulaşarak 928 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. Yani, dünyadaki ekonomik kriz ve Türkiye’nin etkilenmesi, Türkiye’nin izole edilmiş olan Kıbrıs Türküne katkısına mani olmamıştır. 2016 yılı için ayrılan 1,5 milyarlık kaynağın şu ana kadar 730 milyon lirası kullanılmıştır. Kuzey Kıbrıs’ın yerel gelirlerinin giderlerini karşılayamadığı noktada, Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs’ın bütçe açığına desteği devreye girmektedir. 2009’da 621 milyon lira olan bütçe açığına katkı desteği, 2015’te 220 milyon lirada kalmıştır.”

Türkeş, Kuzey Kıbrıs’ın kamu yönetimi, maliyesi, finans sektörü, altyapı ve reel sektörüne teknik-finansal destek sağlandığını, bu konularda 300 civarında proje yürütüldüğüne işaret etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı ve Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis’in, bir yıl içinde önce ABD, daha sonra İsviçre’de bir araya geldiklerini ve BM Genel Sekreteri Ban Ki- mun’un desteğiyle çözümü görüştüklerini aktaran Türkeş, “Türk tarafının ısrarlı çözüm istediği ve haklı talepleri yanında Rum kesiminin uzlaşmaz tavrı önemli bir fırsatın daha tepilmesine neden olmuştur. Bizim kimseye bir şey verdiğimiz yok. Türkiye, İngiltere gibi sadece kuzeyin değil, adanın tümünün garantörüdür. Sadece Kıbrıs Türkünün garantörü değiliz, adanın tümünün, bütün topraklarının ve adada yaşayan tüm ahalinin garantörüyüz, bu anlaşma değişmemiştir.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: TAK


Benzer Haberler

Bakırköy 1 Mayıs Kutlamalarına Hazır

“Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru olarak kalmasına seyirci kalmayacağız”

Voice Kıbrıs Haber

Türkiye’de vaka sayısı 9 binin altına düştü

“Kıbrıs meselesinde laf olsun diye müzakereye başlamanın bir anlamı yoktur”

Voice Kıbrıs Haber

Fabrika KKTC ve Ukrayna’ya ihracat yapıyor

Bodrum’da 5.1 büyüklüğünde deprem!