YAŞAM

Suriye’deki iç savaş


ESED REJİMİ VE DESTEKÇİLERİNİN HALEP’İN DOĞUSUNDAKİ SALDIRILARINDA ÖLEN SİVİLLERİN SAYISI 61’E YÜKSELDİ, 120 KİŞİ YARALANDI

SON 22 GÜNDÜR HALEP’TE ÖLDÜRÜLEN SİVİL SAYISI 889 OLDU

HALEP’TEKİ SİVİL SAVUNMA MÜDÜRÜ ENSARİ:  “REJİM GÜÇLERİ, ÇATIŞMA BÖLGELERİNDEN KAÇARAK TOPLANMA MERKEZİNE GELEN SİVİLLERE SALDIRDI”

“BM VE ULUSLARARASI KAMUOYU, REJİMİN HALEP’E YÖNELİK SALDIRILARINI DURDURMAZSA ŞAM YÖNETİMİNE BAĞLI GÜÇLER, DOĞU HALEP’TE BİNLERCE KİŞİYİ DİRİ DİRİ TOPRAĞA GÖMER”

Suriye’deki Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin Halep’in doğusundaki saldırılarında ölen sivillerin sayısının 61’e yükseldiği, 120 kişinin yaralandığı bildirildi.

Halep’teki Sivil Savunma Müdürü Necip Ensari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejim ve destekçilerinin doğu Halep’te muhaliflerin kontrolündeki semtleri yoğun şekilde kara ve havadan bombaladığını söyledi.

Rejim güçlerinin çatışma bölgelerinden kaçan sivilleri hedef aldığını belirten Ensari, ”Saldırılarda Kellase’de 12, Meşhed’de 6, Ensari’de 2, Sukkeri’de 3, Maadi’de 8, Bustan el Kasr’da 2, Salihin’de 5, Kadi Asker’de 6 ve sivillerin toplanma merkezine düzenlenen saldırıda da 17 kişi öldü, 120 kişi yaralandı.” dedi.

Esed güçleri ile ortaklarının kentin doğusunda, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlediği saldırılarda ailelerin korkudan dışarıya çıkamadığını ifade eden Ensari, şunları kaydetti:

”Halep’te muhaliflerin kontrolündeki bölgelere, saldırılar nedeniyle ulaşamıyoruz. Onlarca kişi enkaz altında ve onları kurtaracak kimse yok. Rejim, muhalif bölgelere öyle saldırıyor ki sivil savunma ekipleri olarak olay bölgelerine gitmekte aciziz. Cadde ve sokaklar ölü ve yaralılarla dolu. Sağlık hizmeti olmadığı için çok sayıda yaralının durumu ciddi. Bölgeye acil şekilde tıbbi malzeme ve temel gıda malzemesinin girmesi gerekiyor. BM ve uluslararası kamuoyu, rejimin Halep’e yönelik saldırılarını durdurmazsa Şam yönetimine bağlı güçler, doğu Halep’te binlerce kişiyi diri diri toprağa gömer.”

Daha önce ölü sayısı 17, yaralı sayısı 38 olarak verilmişti. Böylece şiddetli saldırıların başladığı 15 Kasım’dan itibaren sivil kayıp sayısı 845’ten 889’a yükseldi.

15 Kasım’da 45 kilometrekareyi kontrol eden muhalifler, bölgenin yüzde 65’ini kaybederek 16 kilometrekarelik alana çekilmiş durumda bulunuyor.

Muhaliflerin kontrolündeki yerlerde bulunan 240 bin sivil farklı semtlere dağılmışken, on binlercesi de muhaliflerin elindeki çatışma bölgelerinden rejimin hakim olduğu alanlara göç etti.

YÜZ BİNLERİN İNSANİ KRİZİ

Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’ye sınır Halep, başkent Şam’dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda. Kent merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre. Rejim ordusu, Rusya ve İran destekli Şii milisler, 15 Kasım’dan bu yana kent merkezinin doğusunda muhaliflerin elindeki semtlere havadan ve karadan şiddetli saldırılar düzenliyor.

Rusya ise Halep’teki hava saldırılarında yer almadığını savunuyor. Buna karşın, rejim hatlarının haberleşmesini dinleyen muhalifler, Rusların kara harekatının her kademesinde boy gösterdiğini bildiriyor.

Rejim kuşatmasında yüz binlerce sivilin bulunduğu doğu Halep’te halk 3 ayı aşkın süredir temel insani ihtiyaçlarını gideremiyor. Son üç haftada kentin doğusundaki tüm hastaneler, sağlık merkezleri, fırın ve okullar rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Baz istasyonlarının büyük kısmının yıkılması ve rejimin telefon hatlarını kesmesi nedeniyle kentle iletişim sadece kısıtlı şekilde internet üzerinden kurulabiliyor.

Kaynak: TAK

 


Benzer Haberler

Kanser tedavisi gören Prenses Kate Middleton sessizliğini bozdu

NTV

5 saniye kuralı efsane mi, gerçek mi?

NTV

TürkBankası bahar etkinliğinde ana tema yine “ Sürdürülebilir Bir Gelecek ” oldu

Voice Kıbrıs Haber

Creditwest çalışnalarının bowling keyfi

Tarihin en büyük anlaşması, şarkıları rekor fiyata satıldı

NTV

Dereboyu’nda Fatih Ürek coşkusu yaşandı

Voice Kıbrıs Haber