DÜNYAFeatured

Son yılların en tuhaf basın toplantısı!

Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’ya müdahalesinden bu yana Moskova ile temasını vasat seviyede tutan İngiltere, Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile dün ilk Moskova çıkartma yaptı. Ancak Lavrov-Johnson görüşmesi buzları eritmedi. Basın toplantısı iki bakanın atışmalarıyla geçti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İngiliz meslektaşı Boris Johnson arasındaki ikili ve heyetler arası görüşmeler dün bir saat bile sürmedi. Temasların ardından ise son yılların en tuhaf ve atışmalı ortak basın toplantısı gerçekleşti.

Moskova ile Londra arasında dünya gündemiyle ilgili hiçbir konuda ortak çizgiye varılamadığı iki bakanın sözlerinden anlaşıldı. Basın toplantısında söz alan Lavrov “Bizim Batı ülkelerindeki siyasi süreç ve seçimlere müdahale ettiğimiz söyleniyor. Ama hiç kimse lütfedip kanıt sunma gereğini görmüyor. Az önce Boris, (bu arada ben ona artık Boris değil Rusça’daki gibi Baris diyeceğim)  AB’den ayrılma referandumunda bizim rolümün olmadığını kabul etti”.

Lavrov bu ifadeleri kullanması üzerine sözünü kesen Johnson, “Sayın Lavrov, Rus müdahalesi konusunda söylediklerimi çarpıtıyor. Ben İngiltere’deki referanduma müdahale etmediniz demedim. Müdahaleniz başarılı olmadı dedim. Laflarımı lütfen çarpıtmayın” dedi.

Bundan sonra ortak basın toplantısı resmen “kedi köpek” dalaşına dönüştü. İkili ve dünya işlerinden uzak konulara giren Boris Johnson, “Ben heyetimle Lavrov ile Rus Dışişleri Bakanlığına görüşmek için geldiğimde paltomu çıkartıp ceplerinde ne var e yok kendisine teslim ettim. Paltomun güvenli ellerde olduğunu düşünerek” lafını ortaya attı.

İki ülke bakanı arasındaki atışmaya daha sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da katıldı. Rusya televizyonuna katıldığı programda “İngiliz bakanın ziyareti verimli geçti mi” sorusuna ilginç yanıt veren Zaharova, “Ne söyleyebilirim! İngiltere’den gelenlerin hepsi MİMİCİ idi (İngiliz MI5, MI6 gizli servislerini kastetti). Onları suladık, doyurduk ve ülkelerine gönderdik” deyiverdi.


Benzer Haberler

Akıncı: Karşıt görüşlere tahammül etmek gerekir…

Sterlin ve Euro’da son rakamlar! (21 Şubat 2024 döviz kurları)

Voice Kıbrıs Haber

“Hedefimiz, Mart ayının sonuna kadar toplumun yüzde 75’ini aşılamaktır”

Voice Kıbrıs Haber

“Yüzleşme”nin tanıtımı bugün yapılıyor

Voice Kıbrıs Haber

Rus işadamı ‘Nicosia Mall’ hissedarı oldu

Güneyde kısıtlamalar bugün kısmen kaldırıldı

Voice Kıbrıs Haber