Şilluris ve diğer rum siyasilerden MEB konusunda mektuplar - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Şilluris ve diğer rum siyasilerden MEB konusunda mektuplarGüney Kıbrıs Meclis Başkanı Dimitris Şilluris ve bazı Rum siyasiler, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) yaşanan gelişmeler ve sözde Türk ihlallerini Avrupa Parlamentosu (AP) ve diğer çeşitli uluslararası kurumlara gönderdikleri mektuplarla şikayet ettiler.

Politis gazetesi, Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in konu hakkında AP Başkanı ile AB üye ülkeleri ve BM Güvenlik Konseyi üye ülkelerinin milli parlamentolarının başkanlarına mektuplar göndererek Güney Kıbrıs’ın MEB’indeki “Türk eylem ve kışkırtmalarını” şikayet ettiğini yazdı.

Habere göre Şilluris, Türkiye’nin bölgedeki askeri varlığı ve eylemlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu.

Gazete bir diğer haberinde ise, EDEK Başkanı Marinos Sizopulos’un AB sosyalist partilerine benzer içerikli mektuplar gönderdiğini, Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Teoharus’un ise dün Fransa’nın Lefkoşa Büyükelçisi Rene Troccaz’la görüştüğünü yazdı.

Habere göre Fransız Büyükelçi görüşmede, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde gerçekleşen olaylardan ötürü duyduğu endişeyi dile getirdi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu