DÜNYA

Protestocular parti binalarını ateşe verdi

Irak’ın Zikar vilayetinde adını vermek istemeyen bir güvenlik görevlisinin AA muhabirine verdiği bilgiye göre, vilayet merkezi Nasıriye’ye gelen onlarca gösterici birçok parti bürosunu yaktı.

Eski Başbakan Nuri Maliki’nin Dava Partisi, Hadi el-Amiri’nin liderliğini yürüttüğü Bedir Tugayları Örgütü Merkezi, Asaib Ehli’l-Hak Hareketi Merkezi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Özel Görevler Grubu Merkezi ve Vilayet Meclisi Güvenlik Komitesi Başkanı Cebbar Musevi’nin ofisi de ateşe verilen siyasi merkezler arasında yer alıyor.

Söz konusu yerler, protestoların ilk başladığı ekim başında da göstericiler tarafından yakılmıştı.

Siyasi parti merkezlerinin ateşe verilme nedeninin ise dün aktivistlerden Muhammed el-İsami’nin suikast sonucu öldürülmesi olduğu belirtildi.

Nasıriye’de düzenlenen gösteriler sırasında dün aktivist İsami, hareket halindeki sivil bir araçtan susturucu silahla açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Aynı gün benzeri bir olayda iki ayrı aktivist de silahlı saldırıya uğramıştı.

Protestoların başladığı ekim ayından bu yana özellikle son iki haftadır protestoculara karşı düzenlenen suikastlerde dikkat çeken artışlar yaşandığı gözleniyor.

(AA)


Benzer Haberler

Fransa’dan skandal karar! Alkollü içki ve domuz eti satmayan…

Van Gogh resminin içindeki gizli otoportre ortaya çıktı

Voice Kıbrıs Haber

Tiramisu’nun “babası” olarak adlandırılan Ado Campeol yaşamını yitirdi

Restoranda yemek Kovid-19 bulaşma ihtimalini artırır mı?

Voice Kıbrıs Haber

iPhone almak için böbreğini satan genç diyalize girecek

Voice Kıbrıs Haber

Küresel enerji sistemi son 70 yılın en büyük şokunu yaşıyor

Voice Kıbrıs Haber