Prof. Dr. Şanlıdağ "17 örneğin 9 tanesinde İngiltere varyantına rastladık" - Voice Kıbrıs Haber
CoronavirüsFeatured

Prof. Dr. Şanlıdağ “17 örneğin 9 tanesinde İngiltere varyantına rastladık”

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, YDÜ’de yapılan analiz sonuçlarının Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlığa iletildiğini söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Rektör Yardımcısı Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) Müdürü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Günaydın Haber Kıbrıs programında önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Ekmekçi’nin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, YDÜ’de yapılan analizlerde mutasyona uğrayan koronavirüs tespit ettiklerini söyledi.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, YDÜ’de yapılan PCR testleri üzerinde 4 Şubat’ta geriye dönük inceleme yapmaya başladıklarını belirterek, Ocak ve Şubat aylarında 17 örneğin 9 tanesinde İngiltere varyantına rastlandığını ifade etti.

Şu an için ilk vakanın 13 Ocak’ta tespit edildiğine işaret eden Şanlıdağ, 3 Şubat’ta 10 hastaya tanı konulduğunu ve 8 tanesinde İngiltere varyanta rastlandığına dikkat çekti.

Elde edilen verileri 5 Şubat’ta Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlığa ilettiklerini ifade eden Şanlıdağ, verilerin son günlerde hızla artan vaka sayısına ip ucu verdiğini vurguladı.

Şanlıdağ, İngiltere varyantı yanında yakın zamanda Güney Afrika ve Brezilya varyantlarının da inceleneceğini dile getirdi.

Mutasyonu tespit edecek kitlerin üretilmeye başlandığını ve Türkiye’de kullanıldığını anlatan Şanlıdağ, bu kitlerin mutlaka KKTC’de de kullanılmasının önemine dikkat çekti.

Haberin devamı için tıklayınız

Kaynak: Haber Kıbrıs

Benzer Haberler

Başa dön tuşu