FeaturedKIBRIS

Pile-Yiğitler yol yapımı konusunda tarafların bir anlaşmaya varması çok yakın olduğu iddia edildi


Pile-Yiğitler yol yapımı konusunda Türk tarafı ile Güney Kıbrıs Yönetimi arasında anlaşmaya varılmasının çok yakın olduğu belirtildi.

Fileleftheros gazetesi, başka bir haber içerisindeki “Arsus (Yiğitler)-Pile Bölgesindeki Türk Tarfı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anlaşmaya Doğru” ara başlıklı haberinde, Pile-Yiğitler yol yapımı konusunda tarafların bir anlaşmaya varmasının yakın olduğunu ileri sürdü.

BM aracılığıyla yapılmakta olan dolaylı görüşmelerde, ilk bakışta her iki tarafın kabul ettiği görülen bir çerçevenin belirlendiğini savunan gazete, anlaşmanın temelinde, Yiğitler-Pile bölgesindeki ara bölgenin statüsünün, UNFICYP’in denetiminde korunacağını yazdı.

Arazi sahipleri tarafından kentsel gelişimin sağlanacağını aynı zamanda arazinin de tarımsal gelişiminin olacağından bahseden gazete, bu olgular temelinde, UNFICYP’in varlığıyla ara bölgenin statüsünün korunmasıyla, sadece vatandaşlar tarafından kullanılacak Yiğitler-Pile’yi birleştirecek yolun inşa edileceğini belirtti.

Gazete haberinde ayrıca, geçtiğimiz Salı yapılan Ulusal Konsey toplantısında Milli Güvenlik Kurulu Koordinatörü Tasos Conis’in konu hakkında görüşülen ve büyük ölçüde uzlaşılmış olarak addedilen çerçeve hakkında bilgilendirmede bulunduğunu yazdı.

Gazete, anlaşmaya varılması durumunda, KKTC makamlarının, bahse konu bölgedeki ara bölgeyi “işgal edilmesini” ileriye götürmeyeceğini, arazi sahiplerinin de mülklerini değerlendirebileceğini belirtti.


Benzer Haberler

Kıbrıs Kapıları sergisi Ercan Havalimanı’nda sergileniyor

TAK

Lefke STÖ Platformu Gemikonağı’nda eylem yapacak

TAK

Seri kadın katili 42 kurbanın cansız bedenlerini çöplüğe attı

NTV

Dağyolu (Fota) yolu için sözleşme imzalandı

TAK

Kayıp yakınları perşembe günü Ledra Palace’a yürüyüş düzenleyecek

TAK

KTSYD yılın başarılılarını ödüllendirecek…

TAK