Özgüven -  Kendine Güven - Voice Kıbrıs Haber
Ebru ÇorbacıFeaturedVOI Özel Haber

Özgüven –  Kendine GüvenEbru ÇORBACI

Özgüven diğer adı ile kendine güven; bireyin hayatını sağlıklı geçirebilmesi, iyi ilişkiler kurabilmesi, mutlu, huzurlu olabilmesi için önemli ve bir o kadar da gerekli bir özelliktir. Özgüven; kişinin kendisi bilmesi ve inanmasıdır. Bireyin hayatında yaşadığı sorunlara gerçekçi bir biçimde mücadele etmesini sağlar. Kendine güven problemi yaşamayan insanlar yaşamları boyunca karşılarına çıkan zorluklarla diğer insanlara oranla daha kolay baş ederler.

 Daha Mutlu ve Huzurlu Olmanın Sırrı Kendine Güvenden Geçer

Bireyin kendine inancı; o bireye kaynağı sadece kendinde olan bir güç verir. Bu insanın huzurlu ve kendinden emin olabilmesi için çok önem bir faktördür. Çünkü bir gücün kaynağı kişinin kendisindeyse ona ulaşması için başka kişilere ihtiyacı bulunmaz. Özgüveni yüksek kişiler başarılarından gurur duyabilirler ve böylece hayatlarından daha kolay keyif alırlar. Kısacası daha mutlu ve huzurlu olurlar.

Kendinize Olan Güveninizi Arttırmanın Yolları

*Kendinize Etrafınızdaki Diğer Bireylere Gösterdiğiniz gibi Saygı ve Anlayış Gösterin

Kendinizi daha az eleştirin. Hayatınız ve tabi ki kendiniz hakkında daha olumlu şeyleri görmeye çalışın. Mükemmel olma çabanız yüzünden belirli başlı yerlerde kendinize haksızlık yaptığınızı fark edin. Hayatınızdaki diğer şeyleri kendinizin ön planına koymayın. Kısacası kendinize önem verin. İyi davranın.

 *En son ne zaman kendinizi takdir ettiniz?

Yazıyı okurken içinizden kendinizle ilgili olumsuz bir şeyler geçmişe aklınızdan kendiniz ile ilgili sürekli olumsuz düşünceler beslediğinizin ve kendinizi eleştirdiğinizin farkına varmalısınız. Bu durumu olumluya çevirmenin en güzel şekli olumlu yönlerinize odaklanmanızdır. Her insan biriciktir. Olumlu ve özel olan yönlerinizi keşfetmek için kendinize zaman ayırın.

 *Yeteneklerinizi Keşfedin

Sahip olduğunuz tüm yeteneklerinizi, iyi kullandığınız becerilerinizi aklınıza getirin ve en önemlisi güvenli davranarak kazançlı çıktığınız zamanları hatırlayın. Kendinizi bu durumlar için takdir edin.

 *Hayatınızda başarılı olduğunuz durumların listesini yapın

İlk başta bu listeyi yapmak size çok saçma ve gereksiz gelebilir. Başarılı olduğunuz anların listesini yapmanız kendinizle ilgili farkındalığınızın artmasında size yardımcı olacaktır. Başarılarınızı şansa bağlamayın. Belirli durumlarda diğer insanlardan daha farklı becerileriniz olduğunun farkına varın. Başarılı olduğunuz konularda kendinizi takdir edin.

 *Kendinize Ödüller Verin

Özgüven yani kişinin kendisine güvenmesi ve kendisini olduğu gibi kabul edip sevmesi doğru orantılıdır. Başka bir değişle kişi kendisini ne kadar kabullenip severse o kadar kendine güvenir. Bireyin kendisini kabullenmesi demek güçlü ve eksik yanlarının farkında olması demektir. Dolayısı ile güçlü yanlarını bilen kişi neyi nasıl yapacağını daha iyi bilir ve kendi yolunda emin adımlarla ilerler. Kendinize ödüller vermeyi ihmal etmeyin. Kendinizi mutlu hissettiğiniz şeyleri yapmayı ihmal etmeyin. Eğlendiğiniz mekanlarda olmayı, sevdiğiniz yemeği yemeyi, seviyorsanız sinemaya ve ya denize gitmeyi hak ettiğinizi kendinize hatırlatın.

*Olumsuz Olaylarla Karşılaştığınızda Duygu ve Düşüncelerinize Eşit Derecede Önem Verin

Hepimizin hayatında olumsuz olaylar yaşanır. Şüphesiz siz de yaşamaktasınız. Önemli olan sizi üzen olaylarla karşılaştığınızda bulunduğunuz durum içinde duygularınıza ve mantığınıza eşit derecede önem vermeniz. Sadece duygularınız ile hareket ederseniz muhtemelen çözüm bulamayacaksınız ve olaylar üzerindeki kontrolünüzü kaybedeceksiniz. İçinde bulunduğunuz olumsuz durumlara karşı mantıklı çözümler bulmaya ihtiyacınız olduğunuzu unutmayınız.

*Kendi Fikirlerinizi Sahip Çıkın

Çoğu insan ikili ilişkilerde kendi duygu ve düşüncelerine savunduğu zaman karşı taraftaki bireyi kırdığını düşünmektedir. Bu yüzden kendini arka plana atmaktadır. Bunun yerine başkalarının haklarını ihlal etmeden, kendi duygu, düşünce, inançlarınızı açık ve net bir şekilde ifade etmeye özen gösterirseniz hem kendinize hem de karşınızdakine eşit önem göstermiş olursunuz. Unutmayın ne söylediğinizden çok nasıl söylediğiniz önemlidir.

Voice Of The Island-2018

Benzer Haberler

Başa dön tuşu